Çıkarımsal arapça metin özetleme: genetik algoritmalar ile öznitelik optimizasyonuna dayalı hibrit yaklaşım
Extractive arabic text summarization: a hybrid approach through genetic algorithm-based feature optimization
  1. Tez No: 1000182
  2. Yazar: HEDİL ELŞAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL TAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Arapça metinler için tek belgeli ve extractive tabanlı bir otomatik özetleme modeli geliştirilmiştir. Önerilen yöntem kapsamında cümleler; konum, uzunluk, anahtar kelime yoğunluğu, sayısal ifadelerin varlığı, cümleler arası benzerlik düzeyi, adlandırılmış varlıkların tespiti, Arapça–İngilizce karışık terimlerin bulunması ve TF–ISF yöntemiyle belirlenen terim önemi olmak üzere sekiz farklı istatistiksel ve anlamsal özellikle temsil edilmiştir. Bu özelliklerin ağırlıkları Random Search algoritması ile optimize edilmiş, ardından en uygun cümle kombinasyonlarının seçimi için Genetik Algoritma (GA) kullanılmıştır. Model, Essex Arabic Summaries Corpus (EASC) veri kümesi üzerinde test edilmiş ve ROUGE-1, ROUGE-2 ile ROUGE-L metrikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, geliştirilen yöntemin bilgilendirici, bütünlüklü ve anlamsal açıdan zengin özetler üretebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a single-document, extractive-based automatic summarization model for Arabic texts has been developed. Within the proposed method, sentences are represented by eight distinct statistical and semantic features: position, length, keyword density, presence of numerical expressions, inter-sentence similarity, identification of named entities, occurrence of Arabic–English mixed terms, and term importance determined by the TF–ISF method. The weights of these features were optimized using the Random Search algorithm, and subsequently, a Genetic Algorithm (GA) was employed to select the most appropriate combinations of sentences. The model was tested on the Essex Arabic Summaries Corpus (EASC) dataset and evaluated using the ROUGE-1, ROUGE-2, and ROUGE-L metrics. The experimental results indicate that the proposed method is capable of generating informative, coherent, and semantically rich summaries.