المعايير النصية للنص المصنوع في سلسلة اللسان والعربية بين يديك -دراسة تقويمية
Türkiye'de anadili Arapça olmayanlar için hazırlanan ve Arapça eğitim setlerinde bulunmayan metinsel özellikler -Değerlendirme çalışması
  1. Tez No: 934104
  2. Yazar: USAMA SAHARİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE AĞAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Öğretici metinler, yabancı dil öğrenenler için hazırlanan eğitim materyalleri literatüründe önemli bir yere sahiptir. İşte bu çalışma, yabancı dil olarak Arapça öğrenenlere yönelik olarak hazırlanan Arapça öğretim serilerindeki metinlerde bulunması gereken ölçütleri, ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla,“Silsiletü'l-lisan”ve“el-Arabiyya beyne yedeyk”serileri örnek olarak alınmıştır. Çalışmanın temel sorunu, bu iki serinin başlangıç seviyesi metinlerinde çeşitli özelliklerle birlikte metinsel ölçütlerin ne derecede yer aldığıdır. Bu durum, söz konusu metinlerin incelenmesiyle ve yedi metinsel ölçütün (bağdaşlık, tutarlılık, kabul edilebilirlik, amaçlılık, bilgilendiricilik, durumsallık ve bütünsellilik) ortaya konulmasıyla belirlenir. Bu ölçütlerin altında yatan çeşitli özellikler de incelenir. Bu çalışmada, bu alandaki araştırmalarda en sık kullanılan yöntemlerden biri olan içerik analizine ek olarak betimsel bir yaklaşım benimsenmiştir. Çalışmanın ulaştığı en önemli sonuçlardan biri, zamirlerin diğer gönderim araçlarına kıyasla daha sık kullanılmasıdır. Ayrıca her iki seride de bağlaçlar arasında özellikle“ve”bağlacı daha sık kullanılmıştır. Yine“Silsiletü'l-lisan”yoğunluğu, metin çeşitliliği açısından daha zengin olduğu, buna karşılık“el-Arabiyye beyne yedeyk”in yalnızca tek bir metin türüyle sınırlandırıldığı tespit edilmiştir. Aynı şekilde söz konusu bu serilerde, metinde açıkça belirtilmeyen fikirler hakkında sorular gibi dolaylı anlamları araştıran çıkarımsal soruların azlığına, metin içeriği ile ilgili görseller arasında uyumsuzluğuna, incelenen metinlerde metinler arası ilişkinin tamamen yokluğuna rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Educational texts hold a prominent position in the literature on preparation of Pedagogical materials for non-Arabic speakers. This study sheds light on the criteria that should be considered in the texts of Arabic language learning series for non-native speakers, using the“Al-Lisān”and“Al- 'Arabiyyah Bayna Yadayk”series as case studies. The research problem lies in the extent to which textual criteria, with their diverse features, are present in the beginner-level texts of these two series. This is achieved through a study of the texts in question, aiming to demonstrate the seven textual criteria: cohesion, coherence, acceptability,intentionality, informativity, situationality, and intertextuality A descriptive approach, in addition to content analysis, was adopted for this study, as it is one of the most commonly used methods in this field of research. The most important results of the study include: a high frequency of pronouns compared to other reference devices, a high frequency of the conjunction“waw”compared to other linking words in both series, greater textual diversity in the“Al-Lisān”series compared to the“Al-'Arabiyyah Bayna Yadayk”series, which was limited to one text type. The scarcity of inferential questions that explore indirect meanings, such as A Textual Criteria Analysis of the“Al-Lisān”and“Al- 'Arabiyyah Bayna Yadayk”Language Learning Series. Educational texts hold a prominent position in the literature on preparing teaching materials for non-native Arabic speakers. This study sheds light on the criteria that should be present in the texts of Arabic language learning series for non-native speakers, using the“Al-Lisān”and“Al-'Arabiyyah Bayna Yadayk”series as case studies. The research problem lies in the extent to which textual criteria, with their diverse features, are present in the beginner-level texts of these two series. This is achieved through a study of the texts in question, aiming to demonstrate the seven textual criteria: cohesion and coherence, acceptability and intentionality, informativity, situationality, and intertextuality. A descriptive approach, in addition to content analysis, was adopted for this study, as it is one of the most commonly used methods in this field of research. The most important results of the study include: a high frequency of pronouns compared to other reference devices, a high frequency of the conjunction“ واو ”compared to other Conjunctive Particles in both series, greater textual diversity in the“Al-Lisān”series compared to the“Al- 'Arabiyyah Bayna Yadayk”series, which was limited to one text type. The scarcity of inferential questions that explore indirect meanings, such as questions about ideas not explicitly stated in the text. A lack of harmony between the text content and the accompanying visual images. The complete absence of intertextuality in the analyzed texts. questions about ideas not explicitly stated in the text. A lack of harmony between the text content and the accompanying visual images. The complete absence of intertextuality in the analyzed texts.