Ortaçağ'da diplomasi araçları (bazı seçilmiş örnekler)
Diplomacy tools in the Middle Ages (selected example)
  1. Tez No: 1000204
  2. Yazar: ASLI ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Orta Çağ'da diplomasinin temel araçlarını inceleyerek, bu araçların siyasi, sosyal ve kültürel bağlamdaki özgün rollerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel yaklaşımların ötesinde, diplomasi araçlarını sembolik güç kavramı üzerinden yeniden yorumlayarak, evlilik ittifakları, antlaşmalar, elçiler, hediyeler ve mühürler gibi unsurların nasıl bir yumuşak güç mekanizması oluşturduğunu tartışacaktır. Tez, bu araçların savaşları önleme, ittifakları pekiştirme ve kültürel etkileşimi artırma işlevlerini, özgün bir sentezle ele alacak; modern diplomasiye geçişteki köprü rolünü böylelikle ortaya koyacaktır. Araştırma, birincil kaynaklar (antlaşma metinleri, kronikler) ve ikincil literatür üzerine kurulacak olup, Orta Çağ diplomasisinin dinamik ve çok katmanlı doğasını aydınlatmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the fundamental tools of diplomacy in the Middle Ages and analyze their unique roles within the political, social, and cultural context. Going beyond traditional approaches, it will reinterpret diplomatic tools through the concept of symbolic power, discussing how elements such as marriage alliances, treaties, envoys, gifts, and seals constitute a mechanism of soft power. The thesis will address the functions of these tools in preventing wars, strengthening alliances, and increasing cultural interaction through a unique synthesis; for example, it will highlight the integration of papal mediation into secular diplomacy, revealing its bridging role in the transition to modern diplomacy. The research will be based on primary sources (treaty texts, chronicles) and secondary literature, aiming to shed light on the dynamic and multi-layered nature of medieval diplomacy.