Orta (Çankırı) ilçesi coğrafyası
Geography of Orta (Çankırı) district
- Tez No: 100021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHA KOCAKUŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET İdari olarak Çankırı iline bağlı olan Orta ilçesi coğrafi olarak Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde bulunmaktadır. Bağlısı olan 27 köy ve 3 mahalle ile 1997 yılı nüfus sayımına göre 27399 kişiyi barındıran ilçe 513 km2'lik yüz ölçüme sahiptir. Kuzeyde Köroğlu dağlarının uzantısı olan yüksek dağlarla çevrili olan ilçe merkezi, ilçenin bulunduğu Devrez Çayı vadisi dışındaki alan genellikle engebeli topografyaya sahiptir. Dağlık alanlar metamorfik seri ve bu seriler örten Neojen formasyonlardan ova kesimi ise eski ve yeni alüvyonlardan oluşmuştur. İlçe genelinde yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı İç Anadolu'nun karasal ikliminin etkisi altındadır. Zonal toprakların egemen olduğu ilçede bitki örtüsü yok denecek kadar az olup sadece yüksek kesimlerde karaçam ve kızıl çam ağaç topluluklarına rastlanılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar yerleşmeye sahne olan ilçede genellikle toplu yerleşmeler egemen olup, ilçede ahşap ve taştan yapılan meskenlerin yerini betonarme binalar almaktadır. İlçenin gerek kırsal kesiminde ve gerekse ilçe merkezinde en önemli ekonomik faaliyet türünü tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Tarım alanlarında genellikle buğday, arpa, fiğ yoğunlaşırken, genellikle mera hayvancılığı yapılmaktadır. 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY Orta, where is in the region of central Anatolia is dependent upon the country of Çankırı. It has a population of 27399 and an area of the 513 km2. There are 27 villages and 3 quarters within Orta. Orta is surrounded by the high mountains, Orta generally has a rough topography except the region of central country covered by Devrek creek valley. Mountains areas are formed by the series of metamorphosis by neojen formations which are covering these series and by new alluvions. Orta generally has a hot and dry summer, a cold and rainy winter; as the characteristic of central Anatolia region. Orta, where most of the region are covered by unoccupied areas, has said to have no specific plant species except the blackpine and redpine trees on the upper regions. From post to now on, there has always been migrations and settlements to Orta and most of the them are collective settlements. The type of buildings have turned to reinforced concrete from wood and stone. Whetner in the rural areas or the country centre of Orta, the most important economical sectors are agriculture and cattle-dealing. The most important crops are wheat and barley and the most general way of cattle-dealing is done in pastures. 106