Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasında kip
Modals in Turkish and crimean Tatar
  1. Tez No: 100020
  2. Yazar: REŞİDE GÜRSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Bu tezde, Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasındaki kip yapılarının benzerlik ve farklılıkları incelenmiştir. Tezin amacı, Kırım Tatarlarına Türkiye Türkçesi, Türklere Kırım Tatarcası öğretiminde kip yapılarının neden olduğu zorlukları çözecek bir yaklaşımın belirlenmesini sağlamaktır. I. Bölüm'de, Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasınm tarihsel gelişimi verildikten sonra, ses, biçim ve temel sözcükler açısından aralarındaki benzerlik ve farklılıkların bir kısmı karşılaştırılmıştır. Tezin amacı, yöntemi, varsayımları, kapsam ve sınırlılıkları belirtilmiştir. II. Bölüm'de, konuyla ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalardan kısaca söz edilmiştir. III. Bölüm'de, Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasında kip kavramının nasıl betimlendiği çeşitli kaynaklardan aktarmalar yapılarak verilip kip kavramı betimlenmiştir. IV. Bölüm'de, Türkiye Türkçesi ve Kırım Tatarcasındaki kipler biçimsel olarak karşılaştırılmıştır. Kiplerin olumlu, olumsuz, olumlu soru ve olumsuz soru biçimleri tablolarda gösterilmiştir. V. Bölüm'de, kipler işlevsel olarak incelenmiştir. İşlevlerin saptandığı cümleler tablolarda gösterilmiştir. VI. Bölüm'de, konu ile ilgili sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is a study of the similarities and the differences of the modalities between Turkish and Crimean Tatar. The purpose of the thesis is to determine an approach which will solve the difficulties caused by the modals while teaching Turkish to Crimean Tatars and Crimean Tatar to the Turks. In Chapter One, following a short account of the historical evolution of Turkish and Crimean Tatar, some similarities and differences between the two have been compared from the points of view of phonology, morphology and basic Lexis. Furthermore, the purpose, methodology, hypotheses, scope and limits of the thesis have been explained. Chapter Two is a concise account of the studies made so for of the subject. In Chapter Three, the concept of modality is described through quatations from various sources which are related with the concept in both cases. Chapter Four is a morphological comparison of the modals in Turkish and Crimean Tatar. The affirmative, negative, affirmative interrogative and negative interrogative conjugations have been shown in tables. Chapter Five is a functional study of the modals and suitable examples have been given in tables. In Chapter Six the result of this study and recommendations concerning the teaching of Turkish and Crimean Tatar have been presented.