Manavgat ve çevresinin fiziki coğrafyası
The Physical geography of Manavgat surroundings
  1. Tez No: 100022
  2. Yazar: WEN-LİNG KAO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Manavgat, Akdeniz Bölgesi 'nde Antalya'nın 77 km. doğusunda yer almaktadır. Araştırma alanı batıda Aşar Deresi, kuzeyde Sekiköy, Çarkçılar, Girişlikale Tepesi, Yukanışıklar, Efendiyurdu Tepesi ve Zeytinligeriş Tepesi; kuzeydoğusunda Akbel Tepesi, Canarhburnu Tepesi, Fatma Dağı ve Oymapınar Barajı; doğusunda Napras, Değirmenli, Aşar Tepesi, Eyelerbeleni Tepesi, Doğançam ve Niprit Deresi; güneyinde ise Akdeniz ile çevrilidir. Bu tez çalışmasında araştırma alanının jeolojisi, jeomorfolojisi, iklimi, hidrografyası, topraklan ve bitki örtüsü incelenmeye çalışılmıştır. Alanın jeolojik birimleri Miyosen'den Holosen'e kadar çeşitli formasyonlara aittir. Alanda bir aşınım yüzeyi ve üç seki seviyesi tespit edilmiştir. DIV Enalt Pleistosen aşınım dönemine ait aşınım yüzeyinin seviyesi 80-150 m. arasındadır. Sekilerin ise birinci seviyesi 50-60 m., ikinci seviyesi 30-40 m. ve üçüncü seviyesi ise 15-20 m. 'dedir. Araştırma alanında en büyük akarsu ve en önemli su kaynağı Manavgat Çayı'dır. Diğer derelerin çoğu mevsimlik akarsulardır. Alanın güneyindeki kıyı kuşağı ve çoğu akarsuların vadi tabanı alüvyonlarla kaplıdır. Enerji üretimi nedeniyle Manavgat Çayı boyunda Oymapınar Barajı ve Manavgat Barajı kurulmuştur. Akdeniz iklimi egemen olduğu için alanda yaz kurak ve sıcak, kış ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Alanın topraklan değişik tiplere ve özelliklere sahiptir. En çok yaygın olan Rendzina topraklandır. Alandaki bitki türleri oldukça zengindir ve bitki örtüsü tipik Akdeniz vejetasyonu özelliklerine sahiptir. Orman olarak kızılçamlar hâkim bir şekilde yayılmaktadır. Akdeniz florasını sekonder olarak oluşturan makinin çeşitli elemanlan araştırma alanında yer yer görülmektedir. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY Manavgat is located at the Mediterranean Region in the 77 km east of Antalya. The area is surrounded by Aşar River in the west; Sekiköy, Çarkçılar, Girişlikale Hill, Canarhburnu Hill, Fatma Mountain and Oymapinar Dam in the north; Napras, Değirmenli, Aşar Hill, Eyelerbeleni Hill, Doğançam and Niprit River in the east; and Mediterranean Sea in the south. This thesis is researched on the area of geology, geomorphology, climate, hydrography, soil and vegetation. The geologic units of the area include various formations from Miocene to Holocene. There are one erosional surface and three terrace levels observed in this area. The level of the erosional surface lies around 80-150 meters which belongs to the DIV cycle of the Lowest Pleistocene. As to terraces, the height of the first one is 50-60 meters, the second one is 30-40 meters, and the third one is 15-20 meters. In the area, the main river and the major source of water is Manavgat River. Most of the brooks evaporate in the summer. The coast region and the valley plains of most rivers are covered by alluvion. For the purpose of generating energy, Oymapinar Dam and Manavgat Dam were built over Manavgat River. The summers are dry and hot, winters are warm and rainy in the area which is dominanted by Mediterranean climate. There are various and characteristic types of soil in the area. The most common one is the Rendzinas. There is plenty of vegetation in this area, furthermore it shows Mediterranean vegetation features. The forests in this area are almost covered with red pines(Pinus Brutia). Maquis, they are the secondary elements in floras of Mediterranean and all kinds of maquis can be observed in several parts of the area. 74