Modern köleliğin İslam hukuku bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of modern slavery within the context of Islamic law
- Tez No: 1000212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ENİSE YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İslam hukuku, tarih boyunca kölelik müessesesinin muhafazasını teşvik etmemiş; aksine, mevcut şartlar içinde kölelik müessesesini sınırlamayı ve tedricen ortadan kaldırmayı hedeflemiştir. Sanayileşme ve modernleşme döneminde kapitalist ekonomik sistemlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, köleliğin farklı biçimleri tezahür etmiş; bu da her çağda uygulanma vasfına ve potansiyeline sahip olan İslam hukukunun mevzubahis konuyu zaman şartların da değerlendirmesini gerekli kılmıştır. Günümüzde modern köleliğin tezahürleri arasında işçi sömürüsü ve organ satımı gibi uygulamalar yer almakta, bu eylemler bireyin onurunu, bedensel bütünlüğünü ve yaşamını doğrudan etkileyebilmektedir. Organ ticareti veya emek sömürüsü gibi uygulamalarda insan, ekonomik çıkar veya zorunluluklar üzerinden araçsallaştırılmakta; bu durum, İslam'ın öngördüğü adil ve güvenli yaşam anlayışıyla çelişmektedir. Organ ticareti ve emek sömürüsü gibi uygulamalar, makâsıdü'ş-şerîa kapsamında can, mal, nesil, din ve aklın korunması ilkelerinin ihlali anlamına gelmektedir. Dolayısıyla İslam hukuku bağlamında, modern köleliğin farklı görünüşleri değerlendiren bu tez, İslam hukukunun birey ve toplum güvenliğini korumaya yönelik çözüm üretebildiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamic law has not, throughout history, encouraged the preservation of the institution of slavery; on the contrary, under existing conditions, it aimed to limit the institution of slavery and gradually eliminate it. With the emergence of capitalist economic systems during the periods of industrialization and modernization, different forms of slavery have appeared; this has made it necessary for Islamic law—possessing the quality and potential to be applied in every age—to evaluate the issue in accordance with the conditions of the time. Today, among the manifestations of modern slavery are practices such as labor exploitation and organ trade, and these acts can directly affect the individual's dignity, bodily integrity, and life. In practices such as organ trafficking or labor exploitation, the human being is instrumentalized through economic interests or necessities; this situation contradicts the just and secure understanding of life envisaged by Islam. Organ trade and labor exploitation constitute a violation of the principles of the protection of life, property, lineage, religion, and intellect within the scope of maqāṣid al-sharīʿa. Therefore, within the context of Islamic law, this thesis, which evaluates the different manifestations of modern slavery, indicates that Islamic law is capable of producing solutions aimed at protecting individual and social security.