Turkey's military relations with the Soviet Union (1923-1939)
Türkiye'nin Sovyetler Birliği ile askeri ilişkileri (1923-1939)
  1. Tez No: 1000216
  2. Yazar: ABDULLAH TURHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BOYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1923-1939 yılları arasında Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkilerin önemli bir parçasını oluşturmasına rağmen, büyük ölçüde göz ardı edilmiş ve yeterince ele alınıp üzerinde durulmamış, askeri ilişkileri incelemektedir. Türk siyasi liderliğinin genel hatlarını çizdiği şekliyle askeri ilişkiler iki büyük askeri bürokrasi arasında sürekli bir gelişim göstermiştir. Hızla değişen Avrupa güvenlik ortamı ve Türkiye'nin caydırıcı güce sahip bir ordu oluşturma çabaları bu dönemde askeri alandaki ilişkilerin daha istikrarlı bir seyir izlemesine neden olmuştur. Dolayısıyla, iki ülke arasında ilişki kurulan diğer alanlar içinde, askeri alandaki ilişkilerin ortaya koyduğu çeşitlilik yüzünden, bu alandaki temas yüzeyinin oldukça önemli olduğu ileri sürülebilir. İlk temas silah ve cephane yardımı ile başladığından öncelikle askeri alanda kurulmuştur. Daha sonra ilişkiler karşılıklı ziyaretler ve etki yaratması amacıyla askeri alanda kıdemli veya meşhur komutanların atanması ile sürdürülmüştür. İki ülke arasındaki ilişkiler üzerinde anlaşmaya varılan özel eğitim programları, silah ve malzeme transferleri, haberleşme ve lojistik alanlarda yardımlaşma ve önemli askeri tatbikatlara gözlemci olarak davet edilme ile sınırlarda ortaya çıkan sorunlarla ilgilenmek için oluşturulmaya çalışılan mekanizmalar ile de bu dönem içinde gelişimine devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the military relations between Turkey and the Soviet Union between 1923-1939 which were largely overlooked and underappreciated despite forming a significant part of the relations between the two countries. Under the general guidance of Turkish political leadership, the military relations had developed with constant interaction between the two large military bureaucracies. The changing European security environment and urgency felt in Turkey to keeping up to speed with preparations to create a modern Turkish army having deterrence capabilities provided a relatively more stable form of relationship in the military fields in the period under consideration. It can be argued that the contact base was quite significant in the area of military relations compared to other areas when variety of issue areas were taken into consideration. The relations were first established on the military area in terms weapons and ammunition support, promoted by exchange of visits and appointments of senior and prominent military figures for effect and then expanded into various aspects of military areas such as engaging in specialist training programs, weapon and equipment transfers, facilitation in communication and logistics, observations at major military manoeuvres and establishment of mechanisms to address problems on the borders.