Milletlerarası özel hukukta eşya taşıma sözleşmeleri
Contracts for the carriage of goods in private international law
  1. Tez No: 1000241
  2. Yazar: BURAK KIRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası ticarette görülen artış ile paralel olarak uluslararası eşya taşıma faaliyetlerinin sayısı da önemli ölçüde artmıştır. Uluslararası eşya taşımalarından doğan uyuşmazlıklara uygulanacak hukukun tespiti ise, milletlerarası özel hukukun temel problemlerinden birini oluşturmaktadır. Türk hukukunda yabancı unsurlu eşya taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukuku gösteren bağlama kuralı, MÖHUK'un 29.maddesinde özel olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmada, anılan maddede yer alan bağlama kuralları detaylı olarak incelenmiştir. Bununla birlikte yabancı unsurlu eşya taşıma sözleşmelerine uygulanacak hukukun tespitinde, uyuşmazlığın uluslararası sözleşmelerin kapsamına girmesi halinde, uluslararası sözleşme hükümleri öncelikli olarak uygulanacaktır. Bu çerçevede, Türkiye'nin taraf olduğu eşya taşımalarına ilişkin uluslararası anlaşmalar olan CMR, Montreal Sözleşmesi, CIM ve Lahey Kuralları'nın uygulama alanları detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the increase in international trade, the number of international carriage of goods has also increased significantly. Determining the applicable law to disputes arising from international carriage of goods constitutes one of the fundamental problems of private international law. In Turkish law, the connecting rule that determines the applicable law for contracts of carriage of foreign goods is specifically regulated in Article 29 of the Code 5718. This study examines the connecting rules that are contained in the aforementioned article in detail. Having said that, in determining the applicable law to contracts of carriage of foreign goods, the provisions of the international contract will be applied primarily if the dispute falls within the scope of international contracts. In this context, the application areas of the international agreements on the carriage of goods to which Türkiye is a party, the CMR, the Montreal Convention, the CIM, and the Hague Rules, are discussed in detail.