Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama
Launderi̇ng cri̇mi̇nal assets
  1. Tez No: 1000240
  2. Yazar: DOĞUKAN TİMUÇİN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BATUHAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama hukuk literatürümüze girmesi yakın tarihe dayanmaktadır. Daha öncesinde bu tabir yerine karapara, kirli para gibi terimler kullanılmaktaydı. Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu dünya tarihinde ve ülkemiz tarihinde yakın zamana kadar mücadele edilmeyen sadece bireysel çabalar sonucu veya faillerin beceriksizliği sebebiyle ortaya çıkan suç gelirlerine el koyulmasıyla sınırlı bir alan olarak kalmaktaydı ancak günümüzde suç gelirlerinin aklama yöntemleriyle ekonomik sisteme entegre edilmesi sadece ülkemizde değil diğer ülkelerin ekonomik kalkınmalarına ve sosyal yapılarına zarar vermeye başlamıştır. Bu sebeple aklama suçuyla mücadele artık günümüzde uluslararası iş birliğinin yapıldığı, bu suç üzerinde uluslararası kuruluşların kurulduğu, sözleşmelerin imzalandığı bir alana dönüşmüştür. Tüm bu gelişmelere rağmen bu suç ile mücadele de istenilen seviyeye gelinmediğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Çünkü ülkeler suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçu ile mücadelede biraz çekimser kalmaktadır. Bunun sebebi bazen ekonomik bazen de politik gerekçelerle olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The introduction of money laundering derived from crime into our legal literature dates back to recent history. Previously, terms like black money and dirty money were used interchangeably. Until recently, money laundering derived from crime remained largely unchallenged throughout the world and our country, confiscating proceeds of crime resulting from individual efforts or the incompetence of perpetrators. However, today, the integration of money laundering into the economic system has begun to harm the economic development and social structure of not only our country but also other countries. Therefore, the fight against money laundering has become a field of international cooperation, with international organizations being established and agreements signed on this crime. However, it would be fair to say that the desired level of combating this crime has not been achieved. Countries remain somewhat hesitant in combating money laundering, sometimes for economic and sometimes political reasons.