Sağlık tedarik zinciri yönetimi olgunluk modeli
Healthcare supply chain management maturity model
  1. Tez No: 1000255
  2. Yazar: ZEYNEP HELİN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Sağlık Yönetimi, International Trade, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinin kesintisiz ve etkin bir şekilde sunulması, tıbbi ürün ve hizmetlerin doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru koşullarda temin edilmesine bağlıdır. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında tedarik zinciri yönetiminin başarıyla yürütülmesi kritik bir gerekliliktir. Sağlık tedarik zinciri, geleneksel endüstriyel tedarik zincirlerinden farklı olarak yüksek risk, hassasiyet ve denetim gerektiren bir yapıya sahiptir. Bu çalışmanın amacı, sağlık kuruluşlarında tedarik zinciri yönetimi süreçlerinin mevcut durumunu incelemek, süreçlerde karşılaşılan temel sorunları belirlemek ve sağlık tedarik zinciri için bir olgunluk modeli geliştirmektir. Araştırmada literatür taraması, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden Best-Worst Method (BWM) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda tedarik zinciri olgunluk kriterleri tanımlanmış ve uzman görüşleri aracılığıyla kriterlerin önem ağırlıkları belirlenmiştir. Ayrıca uzmanlara Likert ölçeği kullanılarak hazırlanan uygulama ile seviye uygunluk değerlendirilmesi yaptırılmıştır. Daha sonra iki farklı özel hastanede bu kriterlere yönelik olgunluk düzeyi ölçme uygulaması yapılmıştır. Analiz sonuçları, sağlık kuruluşlarının birinin olgunluk seviyesinin yüksek düzeyde olduğunu diğerinin ise orta düzeyde olduğunu ve özellikle çevresel sürdürülebilirlik, dijitalleşme, tedarikçi ilişkileri yönetimi ve etkin depo yönetimi alanlarında iyileştirme ihtiyacı bulunduğunu göstermektedir. Çalışma sonucunda geliştirilen olgunluk modeli, sağlık kuruluşlarında süreçlerin izlenmesi, performansın değerlendirilmesi ve iyileştirme planlarının oluşturulması için uygulanabilir bir araç niteliği taşımaktadır. Ayrıca bulgular sağlık tedarik zinciri yönetiminin stratejik bir alan olarak ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The uninterrupted and efficient delivery of healthcare services depends on the timely, accurate, and appropriately conditioned procurement of medical products and services. Therefore, effective supply chain management is a critical requirement for healthcare institutions. Unlike traditional industrial supply chains, healthcare supply chains operate under conditions of high risk, sensitivity, and strict regulatory oversight. This study aims to examine the current state of supply chain management processes in healthcare organizations, identify key problems encountered in these processes, and develop a maturity model specifically designed for healthcare supply chains. The research methodology consists of a literature review, semi-structured interviews, and the application of the Best–Worst Method (BWM), one of the Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) techniques. Based on the findings, maturity criteria for healthcare supply chains were defined, and the importance weights of these criteria were determined through expert evaluations. Additionally, a Likert-scale assessment tool was administered to experts to evaluate the level of compliance with these criteria. Subsequently, the maturity levels of two private hospitals were measured using the proposed criteria. The analysis results show that one institution has a high level of maturity, while the other displays a moderate level, with notable improvement needs in environmental sustainability, digitalization, supplier relationship management, and effective warehouse management. The maturity model developed in this study provides a practical tool for monitoring processes, evaluating performance, and creating improvement plans within healthcare organizations. Furthermore, the findings emphasize that healthcare supply chain management should be approached as a strategic and value-creating function.