Sağlık sektöründe tedarik zinciri yönetimi, satın alma uygulamaları, cihaz ve malzeme lojistiği üzerine örnek bir uygulama: Siemens Healthcare Sağlık A.Ş. örneği
An example practice on supply chain management, purchasing applications, device and material logistics in the health sector: The case of Siemens Healthcare Sağlık A.Ş.
  1. Tez No: 651336
  2. Yazar: OĞUZHAN GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR NESLİHAN TURGUTTOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de gelişen teknoloji, artan rekabet işletmeleri kusursuz olmaları yönünde zorlamaktadır denilebilir. Tedarik zinciri yönetimi kapsamında satın alma uygulamaları ve lojistik kavramları da sektörlerin önemle üzerinde durması gereken konulardandır. Bu çalışmada tedarik zinciri yönetimi, satın alma uygulamaları ve lojistik, Siemens Healthineers Örneği ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın evrenini Siemens Healthineers çalışanları, örneklemini ise mülakatlara seçilen 13 Siemens Healthineers çalışanı oluşturmaktadır. Mülakatlara 2020 yılının Mart ayında başlanmış yine aynı yılın Haziran ayında bitirilmiştir. Çalışmada yarı yapılandırılmış mülakat formu oluşturulmuştur. Araştırmada 13 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Geçerli anket sayısı 12 olarak belirlenmiştir. Araştırmada gerekli veriler yüz yüze mülakatlar ile elde edilmiştir. Mülakat yapılacak kişilere olasılıksız yöntemle ulaşılmıştır. Gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen veriler betimsel-yorumlayıcı analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Olasılıklı (rastgele) yöntem kullanılmış olsa idi, konu ile ilgili bilgi sahibi katılımcılara ulaşma ihtimali düşük kalacaktı. Oysa olasılıksız yöntem kullanarak, Siemens Healthineers' da çalışan, konu ile ilgili bilgi sahibi olan kişilere ulaşma olanağı elde edilmiştir. Katılımcılardan alınan cevaplar ve literatür taraması sonucu tedarik zinciri yönetimi, satın alma uygulamaları ve lojistik kavramlarının önemini ortaya çıkarmıştır. Bilimsel yaklaşımları yönetim süreçlerinde uygulayan şirketlerin rekabet edebilirliğinin yüksek olduğu, müşteri ve çalışan memnuniyetinin arttığı, tedarik zinciri yönetimin tüm süreçlere etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It can be said that the technology developing in the health sector as in all sectors forces the increasing competition enterprises to be flawless. Within the scope of supply chain management, procurement practices and logistics concepts are among the issues that sectors must emphasize. In this study, supply chain management, procurement practices and logistics were evaluated with the example of Siemens Healthineers. The universe of this study is Siemens Healthineers employees and the sample is made up of 13 Siemens Healthineers employees selected for interviews. Interviews started in March 2020 and completed in June of the same year. In the study, a semi-structured interview form was created. In the research, interviews were held with 13 people. The number of valid questionnaires has been determined as 12. The data required in the study were obtained through face to face interviews. The people to be interviewed were reached with the improbable method. The data obtained from the interviews were evaluated using descriptive-interpretive analysis method. If the probabilistic (random) method had been used, the probability of reaching the participants with knowledge on the subject would be low. However, by using the improbable method, it has been possible to reach people working at Siemens Healthineers who have knowledge on the subject. As a result of the answers received from the participants and a literature review, the importance of the concepts of supply chain management, purchasing practices and logistics has been revealed. It is observed that companies that apply scientific approaches in management processes have high competitiveness, customer and employee satisfaction, and supply chain management is effective on all processes.