Covid-19 Pandemisi'nin bireylerde yarattığı anksiyete'nin bazı sosyo demografik değişkenlere göre analizi
Analysis of the anxiety caused by the Covid-19 pandemic in individuals according to some socio-demographic variables
  1. Tez No: 1000268
  2. Yazar: ABDULHAKİM KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Psikoloji, Biostatistics, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada Covid-19 salgınının bireylerin sahip oldukları sosyodemografik özelliklere göre kişilerde oluşabilecek anksiyete düzeyleri üzerindeki etkisi araştırılmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma 266 kişi üzerinde yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik ve STAI(S-T) formlarına verdikleri cevaplar değerlendirilmiştir. Veriler tek yönlü varyans(One way ANOVA) analizi, Student's-t testi, Regresyon analizi, Faktör analizi ve Pearson korelasyon testleri ile değerlendirilmiş; p<0,05 istatiksel anlamlı olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmada durumluk anksiyete düzeyi ortalama toplam puanı 44,09±12,96, sürekli anksiyete düzeyi ortalama toplam puanı 45,41±10,26 şeklinde saptandı. Katılımcıların durumluk ve sürekli anksiyete ölçek puanları sosyodemografik özelliklerine göre karşılaştırıldı ve bazı alt gruplarda istatistiksel anlamlı bulundu (p<0,05). Örneğin; kadınların (TA:46,51±10,75) erkeklere (TA:43,25±8,85) göre, 18-25 (TA:47,89±9,83) yaş grubu diğer yaş gruplarına göre, bekarların (TA:46,85±9,88) evlilere (TA:43,08±10,45) göre, sigara (SA:47,60±11,59) ve alkol (SA:47,37±11,30) kullananların kullanmayanlara göre, psikolojik rahatsızlığı olanların (SA:49,71±12,29; TA:51,57±8,83) olmayanlara göre, akrabaları arasında ve/veya çevresinde covid-19'dan ötürü vefat edenlerin olup (SA:46,59±13,62; TA:47,58±10,44) olmamasına göre durumluk ve/veya sürekli anksiyete düzeyleri arasında anlamlı derecede fark bulunmuştur (p<0,05). Ayrıca, durumluk ve sürekli anksiyete düzeyleri arasında güçlü pozitif korelasyon bulunmuştur (n=266, r = 0,708; p<0,05). Sonuç: Diğer salgın hastalıklarda olduğu gibi Covid-19 salgınının da bireylerde anksiyeteye yol açtığı saptanmıştır. Benzer durumlara karşı toplum sağlığının güçlendirilmesi gerektiği gerçeğini gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the effect of the Covid-19 epidemic on the anxiety levels that may occur in individuals according to their sociodemographic characteristics. Materials and methods: The study was conducted on 266 people. Participants' responses to sociodemographic and STAI(S-T) forms were evaluated. The data were evaluated with One-way ANOVA analysis, Student's-t test, Regression analysis, Factor analysis and Pearson correlation tests; p <0,05 was considered statistically significant. Results: In the study, the mean total score for the state anxiety level was 44,09 ± 12,96 and the mean total score for the trait anxiety level was 45.41 ± 10.26. Participants' state and trait anxiety scale scores were compared according to their sociodemographic characteristics and were found to be statistically significant in some subgroups (p <0.05). For example; women (TA:46,51±10,75) compared to men (TA:43,25±8,85), 18-25 (TA:47,89±9,83) age group compared to other age groups, singles (TA:46,85±9,88) compared to those married (TA:43,08±10,45), smoking (SA:47,60±11,59) and alcohol(SA:47,37±11,30) users compared to non-users, those with psychological disorders(SA:49,71±12,29; TA: 51,57±8,83) compared to those without, whether there are people who died due to covid-19 among relatives and/or surroundings (SA: 46,59±13,62; TA: 47,58±10,44) compared to those none, a significant difference was found between state and / or trait anxiety levels accordingly(p <0,05). In addition, a strong positive correlation was found between state and trait anxiety levels (n=266, r = 0,708; p <0.05). Conclusion: As in other epidemic diseases, it has been determined that the Covid-19 epidemic also causes anxiety in individuals. It has revealed the fact that public health should be strengthened against similar situations.