COVİD-19 pandemisi sonrası 18 yaş ve üzeri bireylerde COVİD-19 anksiyetesi ile sağlık anksiyetesi arasındaki ilişki
The relationship between COVID-19 anxiety and health anxiety in adults aged 18 and over after the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 1007206
  2. Yazar: ZELIHA MAZREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi sonrası dönemde toplumda kaygı bozukluklarının arttığı bilinmektedir. Özellikle COVID-19'a özgü kaygının sağlık anksiyetesi ile olan ilişkisi henüz yeterince aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, 18 yaş ve üzeri bireylerde COVID-19 anksiyetesi ile sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma; sağlık anksiyetesi ve COVID-19'a özgü anksiyetenin toplum sağlığı üzerindeki psikolojik etkilerini, sağlık hizmetlerine başvuru sıklığını ve yaşam kalitesini etkileme potansiyelini incelemesi bakımından önem taşımaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma, 01.10.2025–30.01.2026 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 259 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; sosyodemografik bilgi formu, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği ve Sağlık Anksiyete Envanteri Ölçeği (SAÖ) kullanılarak yüz yüze ve çevrim içi yöntemlerle toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS Statistics 26.0 programı kullanılmış; verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Spearman korelasyon analizi, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Bonferroni düzeltmesi ve normal dağılım testi olan Shapiro-Wilks testleri uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 31,32 +/- 12,66 yıl olup, %65,3'ü kadın ve %59,1'i lisans mezunudur. Katılımcıların SAÖ toplam puan ortalaması 15,56 +/- 7,94, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalaması ise 1,58 +/- 2,81 olarak saptanmıştır. COVID-19 sonrası bazı hastalıklarda artış yaşandığını düşünen, kendi sağlığına yönelik endişeleri artan ve pandeminin geleceğe yönelik hâlâ endişe verici olduğunu ifade eden bireylerin sağlık anksiyetesi düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,001). Koronavirüs Anksiyete Ölçeği ile SAÖ toplam puanı arasında pozitif yönlü, zayıf düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=0,300; p<0,001). Ayrıca kronik hastalığı olanların koronavirüs anksiyete puanlarının, olmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,003). Sonuç: Araştırma sonuçları, bireylerin sağlık anksiyetesinin orta düzeyde olduğunu ve bu anksiyetenin demografik özelliklerden ziyade COVID-19 pandemisinin yarattığı algısal endişelerle ilişkili olduğunu göstermektedir. Özellikle pandemi sonrası sağlık durumuna ilişkin artan kaygılar, her iki anksiyete türünün yükselmesinde temel belirleyici faktörlerdir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde risk gruplarına yönelik psikoeğitim ve koruyucu ruh sağlığı yaklaşımlarının güçlendirilmesi, pandemi sonrası toplum ruh sağlığının korunması açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is well known that anxiety disorders have increased in the post-COVID-19 pandemic period. In particular, the relationship between COVID-19-specific anxiety and health anxiety has not yet been fully elucidated. This study aimed to evaluate the relationship between COVID-19 anxiety and health anxiety in individuals aged 18 and older. The study is of significance in terms of examining the psychological effects of health anxiety and COVID-19-specific anxiety on public health, their potential to affect the frequency of healthcare utilization, and their impact on quality of life. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between 01.10.2025 and 30.01.2026 with 259 voluntary participants who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital. Data were collected through a sociodemographic information form, the Coronavirus Anxiety Scale, and the Health Anxiety Inventory (HAI) using both face-to-face and online methods. IBM SPSS Statistics 26.0 software was used for statistical analysis; descriptive statistics, Spearman correlation analysis, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis, Bonferroni, Shapiro-Wilks tests were applied for data evaluation. The statistical significance level was accepted as p<0.05. Results: The mean age of the participants was 31.32+/- 12.66 years, with 65.3% being female and 59.1% being university graduates. The mean HAI total score was 15.56 +/- 7.94, and the mean Coronavirus Anxiety Scale score was 1.58 +/- 2.81. Individuals who believed there was an increase in certain diseases post-COVID-19, those whose concerns about their own health increased, and those who stated that the pandemic still caused concern for the future had significantly higher health anxiety levels (p<0.001). A positive, weak, and statistically significant correlation was found between the Coronavirus Anxiety Scale and the HAI total score (r=0.300; p<0.001). Furthermore, the coronavirus anxiety scores of individuals with chronic diseases were found to be significantly higher than those without (p=0.003). Conclusion: The results of the study indicate that individuals' health anxiety is at a moderate level and that this anxiety is related to the perceptual concerns created by the COVID-19 pandemic rather than demographic characteristics. In particular, increased concerns regarding health status in the post-pandemic period are the primary determinants of the rise in both types of anxiety. Strengthening psychoeducation and preventive mental health approaches for risk groups in primary healthcare services is of critical importance for protecting public mental health in the post-pandemic era.