Savaş mağduru çocukların ebeveyenleri'nin rolü üzerine nitel bir çalışma: Libya Misrata örneği
A qualitative study on the role of parents of war-affected children: The case of Misrata, Libya
  1. Tez No: 1000292
  2. Yazar: ASYAA HAMZAH MIFTAH ALSILLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Libya'nın Misrata kentinde iç savaşın olumsuz psikolojik etkilerine maruz kalan çocukların ebeveynlerinin, çocuklarına yönelik manevi ve ahlaki destek uygulamalarını, karşılaştıkları problemleri ve beklentilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem olarak, nitel araştırma paradigmasına uygun şekilde olgu bilim (fenomenoloji) deseni benimsenmiştir. Ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen, 9 ebeveynden (6 anne, 3 baba) oluşan çalışma grubuyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Bulgular, ebeveynlerin çocuklarının travma sonrası stres, korku, içe kapanma ve davranışsal gerileme gibi sorunlarla karşılaştığını göstermiştir. Ebeveynlerin baş etme stratejileri; fiziksel temas (sarılmak), duyguları konuşmak, oyun oynamak ve dini-manevi argümanlar (dua etmek, sabır ve tevekkül telkini, peygamber kıssaları anlatmak) şeklinde öne çıkmaktadır. Manevi destek, çocuklara güven, huzur, sağlamlılık ve anlam arayışı sağlayan temel bir mekanizma olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, savaş mağduru çocuklara yönelik destek süreçlerinde manevi danışmanlık ve rehberliğin kritik bir rolü olduğu ortaya konmuştur. Çocukların ruh sağlığını iyileştirmek için psikolojik destekle bütünleşik, kültürel ve dini duyarlılığa sahip, aile odaklı ve çok disiplinli manevi destek modellerinin geliştirilmesi önerilmektedir.A QUALITATIVE STUDY ON THE ROLE OF PARENTS OF WAR-AFFECTED CHILDREN: THE CASE OF MISRATA, LIBYA
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the spiritual and moral support practices, problems, and expectations of parents of children exposed to the negative psychological effects of the civil war in Misrata, Libya. A phenomenological design was adopted as the method, in line with the qualitative research paradigm. Semi-structured interviews were conducted with a study group of nine parents (6 mothers, 3 fathers), selected using criterion sampling, and the data obtained were analyzed using content analysis. The findings indicated that the parents' children experienced problems such as post-traumatic stress, fear, withdrawal, and behavioral regression. Parental coping strategies included physical contact (hugging), discussing feelings, playing games, and religious and spiritual arguments (prayer, inculcating patience and trust in God, and recounting prophetic stories). Spiritual support was identified as a fundamental mechanism that provides children with confidence, peace, resilience, and a search for meaning. The study revealed the critical role of spiritual counseling and guidance in the support processes for children victims of war. To improve children's mental health, it is recommended that family-focused, multidisciplinary spiritual support models be developed that integrate psychological support with cultural and religious sensitivity.