Felsefi mekanizmin oluşumu ve modern felsefe'de etkileri
The formation of philosophical mechanism and its impacts on modern philosophy
- Tez No: 1000303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞŞAT GÜZELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
Özet
Felsefi Mekanizm tanımı gereği evren tasavvurumuzu, maddi algılarımızı doğayı, canlılığı gibi pek çok alanı mekanize ederek dönüşüme uğratmıştır. İnsanoğlu çağlar boyunca doğayı, teolojik ve bilimsel paradigmalarla kendi menfaat ve ihtiyaçlarını elde etme ereğiyle tahakkümü altına almaya çalışmıştır. Tüm bu bilimsel dönüşümlerin anlaşılabilmesi için Felsefi Mekanizm düşüncesinin anlaşılması bir zorunluluktur. Bu düşünce genel olarak ihmal edilmesi dolayısıyla ortaya çıkan dönüşümlerin ve değişimlerin esas kaynağı belirlenememektedir. Bu değişim ve dönüşümlerin Felsefi Mekanizm bağlamında tarihsel arka planından hareketle oluşumunu ve yarattığı etkileri tartışılacaktır. Özellikle varlığı mekanize ederek dönüştüren paradigmaların tarihsel altyapısını ele alarak bu düşünceyi meydana getiren epistemik temellerini anlatmayı hedefliyoruz. Epistemik altyapı anlaşıldıktan sonra bu düşüncenin geniş bir yelpazede yarattığı dönüşümleri irdelemeye gayret edeceğiz. Nitekim bu düşünce derin bir tarihsel arkaplana sahiptir. Bu sayede yerni varlık tasvirlerimiz oluşur ve evren hükmedilecek bir nesneye indirgenir. Sonuç olarak varlık insanlığın hizmet için kullanılır. Araştırmamız neticesinde, Felsefi Mekanizmin 17. Yüzyıl ile beraber varlığı insan rasyonalitesi düzleminde mekanize ederek dönüşümünün nasıl gerçekleştiği anlaşılmış olacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
By definition, Philosophical Mechanism has transformed our conception of the universe, our material perceptions, nature, life, and many other areas through mechanization. Throughout the ages, humankind has attempted to dominate nature through theological and scientific paradigms, aiming to achieve its own interests and needs. Understanding the philosophical mechanism is essential to comprehending all these scientific transformations. The general neglect of this concept prevents the identification of the fundamental source of these transformations and changes. This discussion will explore the formation and impact of these changes and transformations within the context of Philosophical Mechanism, considering their historical background. Specifically, we aim to examine the epistemological foundations that gave rise to this thought by addressing the historical background of paradigms that transform existence through mechanization. Once this epistemological foundation is understood, we will endeavor to explore the transformations this thought has created across a wide spectrum. Indeed, this thought has a deep historical background. Through this, it significantly influences our descriptions of existence, reducing the universe to an object to be controlled and placing it at the service of humanity. We hope that our research will shed light on how the transformation of existence through mechanization within the framework of human rationality occurred in the 17th century, thanks to the philosophical mechanism.