Kara Kuvvetleri orta dereceli askeri lise öğrencilerinin coğrafya dersine ilişkin tutumları
With this research students attitudes to geography courses at Military high schools
- Tez No: 133631
- Danışmanlar: DR. SÜHEYLA ÜÇIŞIK, PROF. DR. RAMAZAN ÖZEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET K.K.K. 'lığına bağlı askeri lise öğrencilerinin coğrafya dersine ilişkin tutumları incelenerek, faturalarının öğrenim gördükleri okullara göre farklılıkları ortaya konulmuştur. Araştırmanın örneklemini; İstanbul'da Kuleli Askeri Lisesi, İzmir'de Maltepe Askeri Lisesi, Bursa' da Işıklar Askeri Liselerinin ikinci sınıflarında öğrenim gören 79 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, askeri lise öğrencilerinin coğrafya dersine ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla öğretim elemanlarına danışılarak araştırmacı tarafından hazırlanan 21 soruluk anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve anlamlı farkların hangi okullar arasında olduğunu belirlemek amacıyla Tukey-HSD çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir; Askeri lise öğrencilerinin çevrelerine karşı ilgili oldukları, coğrafya konulu belgesel, VCD, CD izleme, bilgisayar oyunları oynama konularında olumlu tutuma sahiptirler. Askeri lise öğrencileri coğrafya dersine sıkılmadan zevkle çalıştıklarını ve bu dersin zevkli geldiği konusunda olumlu tutuma sahiptirler. Askeri lise öğrencileri, coğrafya dersini çok önemli ve yararlı olduğu görüşündedirler. Ayrıca öğrenciler coğrafya alanında yazılan dergilerin okunmasında da yüksek oranda olumlu tutuma sahiptirler. Askeri lise öğrencileri, coğrafya dersini sınıflarını geçmek için çalıştıklarını ayrıca dersi çalışırken gergin oldukları konusunda olumlu tutum içerisindedirler.11 Askeri lise öğrencileri, coğrafya dersinin okullarda olmasına karşı olumsuz tutum içerisindedirler. Askeri lise öğrencileri, dersler arasında en çok hoşlandıkları ve en ilgi çekici dersin coğrafya olması, coğrafya ödevi yapmanın hoşlarına gideceği ve coğrafya ile ilgili gazete ve dergi haberlerini takip etme konusunda kararsız tutum göstermişlerdir. Coğrafya dersinin zevkli gelmesi konusunda Kuleli Askeri Lisesi ile Işıklar Askeri Lisesi ve Maltepe Askeri Lisesi öğrencileri arasında anlamlı bir fark görülmektedir. Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri diğer iki askeri liseye oranla olumsuz tutuma sahiptirler.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Willi this research students' attitudes to geography courses at Military High Schools under the Land Forces Commandership were studied and tried to find out wether their attitudes are distinct at different schools. Sampling of the research were constituted by 79 students chosen from the 2nd classes of Istanbul Kuleli Military High School, İzmir Maltepe Military High School and Bursa Işıklar Military High School. In order to be able to determine the attitudes of Military High Schools' students to geography courses, the researcher, with the advises of academicians, used a questionair consisting of 21 questions. The one-way variance analysis (ANOVA) was used for the analysis of the data and the Tukey-HSD multiple comparison test for the determination of meaningful differences among the subject schools. Findings of the resears would be summarized as follows; Students of Military High Schools are interested in very much with their environs and they show a positive attitude to watch documentaries, VCDs and CDs and play computer games prepared in Geography. They are affirmative with feeling pleasure and fun during the study of the course. They are of the opinion that geography courses are very important and useful. They also, with a very high majority, show positive attitude other publications like periodicals written on geography.IV They feel obliged to study the course for passing the class. Although they are strained while studying it, they have a positive attitude about this course. They are negative to the adding a geography course to their education programme. They are unstable for the questions; if geography would be one of their best loved course, probably it is the most interesting course, mey enjoy very much while doing their geography homeworks, their willingness about reading geography magazines and newspapers. There is an expressive difference between the students of Kuleli Military High School and of the other two schools about the feeling that studying geography is enjoyable or not. Students of Kuleli are much negative when compared with the others