İnfaz koruma memurlarının emeklilikte yaşam doyumu ve sosyal hayata uyum süreçleri
Life satisfaction and social life adjustment processes of prison officers in retirement
  1. Tez No: 1000317
  2. Yazar: REYHAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, infaz koruma memurlarının emeklilik döneminde yaşam doyumu ve sosyal uyum deneyimlerini çok boyutlu olarak anlamlandırmak ve süreci etkileyen bireysel/kurumsal etmenleri ortaya koymaktır. Nitel desende yürütülen çalışmada farklı illerden 19 emekli infaz koruma memuru ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış; veriler tematik analiz ile çözümlenmiştir. Bulgular, emeklilik geçişinin doğrusal olmayan ve bağlama duyarlı bir seyir izlediğini göstermektedir. Öne çıkan temalar; (i) mesleki kimlik/aidiyet kaybı ve buna eşlik eden anlam boşluğu, (ii) yalnızlık/izolasyon ve çalışma arkadaşlığı ağlarının zayıflaması, (iii) ekonomik kısıtlar ve sürdürülebilir geçim stratejileri, (iv) kronik sağlık sorunlarının günlük işlevselliğe etkisi, (v) aile/sosyal destek, hobi–aktivite ve ikinci iş pratiklerinin uyumu kolaylaştırıcı rolü, (vi) kurumla ilişkinin kopukluğu ve emekliliğe hazırlık eksikliğidir. Önceden planlama, psikososyal destek ve akran temelli paylaşımın geçişi yumuşattığı; finansal okuryazarlık ve sağlık yönetiminin yaşam doyumuyla ilişkili olduğu görülmüştür. Çalışma, emekliliğe hazırlık eğitimlerinin yapılandırılması, kademeli geçiş ve danışmanlık hizmetlerinin güçlendirilmesine yönelik somut öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to explore how retired correctional officers experience life satisfaction and social adaptation, and to identify individual and institutional factors shaping the transition. Data were collected through semi-structured in-depth interviews with 19 retirees from various provinces and analysed using thematic analysis. Findings indicate that retirement is a non-linear, context-sensitive transition. Prominent themes include: (i) loss of occupational identity/belonging and the ensuing meaning gap, (ii) loneliness/social isolation due to weakened collegial ties, (iii) economic constraints and sustainable livelihood strategies, (iv) impacts of chronic health conditions on daily functioning, (v) the facilitating role of family/social support, hobbies/activities, and secondary employment, and (vi) limited institutional follow-up and insufficient pre-retirement preparation. Evidence suggests that anticipatory planning, psychosocial support, and peer-based sharing buffer adjustment difficulties, while financial literacy and health management are associated with higher life satisfaction. The study offers actionable recommendations for structured pre-retirement programs, phased transition models, and counselling services tailored to correctional personnel.