Hızlı bozuk konuşma ile ilgili Youtube™ videolarının kalitesi ve güvenilirliğinin dil ve konuşma terapisi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the quality and reliability of Youtube™ videos about rapid disturbed speech in terms of speech and language therapy
  1. Tez No: 1000318
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, YouTube™ platformunda“hızlı bozuk konuşma (HBK)”konulu Türkçe ve İngilizce videoların bilgi güvenilirliği (DISCERN), genel içerik kalitesi (GQS) ve etik bilgilendirme düzeyi (JAMA) açısından değerlendirilmesini amaçlamıştır. 136 video (27 Türkçe, 109 İngilizce) üç bağımsız gözlemci tarafından puanlanmış; elde edilen veriler Mann–Whitney U ve Spearman korelasyon analizleriyle incelenmiştir. Bulgular, İngilizce videoların tüm ölçeklerde Türkçe videolardan anlamlı biçimde daha yüksek puanlar aldığını göstermiştir (p<0.05). İngilizce içeriklerin ortalama DISCERN, GQS ve JAMA puanları sırasıyla 3.15, 3.81 ve 2.61 iken; Türkçe videolarda bu değerler 0.89, 1.65 ve 1.42 olarak bulunmuştur. Ayrıca İngilizce videoların süresi ve içerik kapsamı daha geniş, bilgi kalitesi ise daha homojendir. Ölçekler arasında güçlü pozitif korelasyonlar (ρ=0.815–0.844) tespit edilmiştir; bu durum bilgi güvenilirliği, genel kalite ve etik bilgilendirme düzeylerinin birbiriyle paralel ilerlediğini göstermektedir. Sonuç olarak, Türkçe içeriklerin çoğu kişisel ve bilimsel temelden yoksun bulunmuş; profesyonel, akademik nitelikli üretimlerin eksikliği dikkat çekmiştir. Bulgular, dil değişkeninin video kalitesi üzerinde belirleyici bir faktör olduğunu ve Türkçe içeriklerde etik, kaynak gösterimi ve yapılandırılmış sunumların artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the information reliability (DISCERN), overall content quality (GQS), and ethical transparency (JAMA) of YouTube™ videos on cluttering (hızlı bozuk konuşma) in both Turkish and English. A total of 136 videos (27 Turkish, 109 English) were analyzed and independently rated by three evaluators. Statistical analyses were conducted using the Mann–Whitney U and Spearman's rho tests. Results revealed that English videos scored significantly higher than Turkish ones across all measures (p<0.05). The mean DISCERN, GQS, and JAMA scores for English videos were 3.15, 3.81, and 2.61, respectively, compared to 0.89, 1.65, and 1.42 for Turkish videos. English-language content was longer, more comprehensive, and demonstrated greater consistency in quality. Strong positive correlations were observed among the three scales (ρ = 0.815–0.844), indicating that higher information reliability was associated with better overall quality and ethical disclosure. Overall, Turkish videos were often informal, lacked scientific grounding, and showed limited professional contribution. These findings highlight that language is a key determinant of digital content quality, emphasizing the need for more structured, evidence-based, and ethically transparent video production in Turkish speech-language pathology resources.