Factors that determine zombie companies in Borsa Istanbul
Borsa İstanbul'da zombi şirketleri belirleyen faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 1000323
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, belli kriterleri kullanarak Borsa İstanbul'da(BIST) işlem gören şirketlerin zombi olup olmadığı araştırılması amaçlanmıştır. Öncelikle 2023 yılında Borsa İstanbul'da işlemde olan 533 hisse senedinden 181 tanesi( 2021 ve 2023 arasında halka arz olduğu için),ayrıca bankacılık, faktoring, lesasing şirketleri de piyasaya para sağlayan şirketler olduğundan dolayı kalan şirketler içinde zombilik özeliğinde özellikle belirleyici olan Faiz ve Vergilerden Önce Kazanç(EBIT),Faiz Karşılama oranı(ICR)her şirket için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Hesaplamada sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için yukarıdan aşağıya metodu kullanılmıştır. Ayrıca perfomanslarını detaylı ölçebilmek için her şirkete ait Faiz giderleri, net dönem karı, amortisman giderleri, arge giderleri, satış gelirleri, f/k oranları, hisse değeri, borç/özkaynak oranı, cari oran, hızlı oran ve çalışan sayısı gibi veriler toplanarak bir veri tabanı oluşturulmuştur. Günümüze daha yakın ve daha güncel olması nedeniyle 2023 yılına ait verilerle Stata programında zombi şirketler ile yukarıdaki hisse senetlerine ait özelliklerin arasındaki bağlantı araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether companies traded on the Borsa“İstanbul”(BIST) are zombies, using specific criteria. First, out of 533 stocks traded on the BIST in 2023, 181 (because they were initially offered to the public between 2021 and 2023), plus banking, factoring, and leasing companies (which provide money to the market), were considered. Therefore, for the remaining companies, Earnings Before Interest and Taxes (EBIT) and Interest Coverage Ratio (ICR), which are particularly decisive factors in determining zombie status, were calculated separately for each company. The top-down method was used to obtain reliable results. Furthermore, to measure their performance in detail, a database was created by collecting data such as interest expenses, net profit, depreciation expenses, R&D expenses, sales revenue, P/E ratios, share value, debt/equity ratio, current ratio, quick ratio, and number of employees for each company. This method is more recent and up-to-date. Using data from 2023, the Stata program was used to investigate the connection between zombie companies and the characteristics of the stocks listed above