Multipl sklerozlu bireylerin COVID-19 pandemisi sürecindeki hastalık yönetimi deneyimleri: kalitatif bir çalışma
Disease management experiences of people with multiple sclerosis during the COVID-19 pandemic: A qualitative study
- Tez No: 1000386
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÜÇÜKGÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, multipl sklerozlu (MS) bireylerin COVID-19 pandemisi sürecindeki hastalık yönetimi deneyimlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı kalitatif desende yapılmıştır. Çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi MS Birimi'nde kayıtlı olan 17 MS'li bireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler, online olarak yapılan görüşmelerle toplanmış, verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Raporlanmasında The Consolidated Criteria for Reporting Qualitative Research (COREQ) kılavuzu temel alınmıştır. MS'li bireylerin COVID-19 pandemisi sürecinde hastalık yönetimi deneyimlerinin incelenmesi sonucu elde edilen verilerden iki temaya ulaşılmıştır. Bu temalar; sağlığı sürdürmede zorlanma ve uyumdur. Sağlığı sürdürmede zorlanma ve uyum temalarının içerisinde alt temaları yer almaktadır. Sağlığı sürdürmede zorlanma teması; sağlık hizmetlerine ulaşmada yetersizlik, fiziksel harekette yetersizlik, psikososyal sorunlar ve semptomların kötüleşmesi olmak üzere 4 alt temaya sahiptir. Uyum temasında ise; korunma yöntemlerini uygulamak, yaşam tarzını düzenlemek, sosyal destek almak, olumlu yönünü görmek ve hobi edinmek olmak üzere 5 alt tema yer almaktadır. MS'li bireyler, sağlık hizmeti sağlayıcılarının gereken sağlık bakımı standartlarını koruyamaması sebebiyle hastalıklarını yönetirken zorluklar yaşamışlardır. Bunun yanı sıra pandeminin getirdiği yasaklar ve kısıtlamalara ek olarak MS'li bireylerin algıladığı depresyon, anksiyete ve stres seviyelerinin de pandemiden dolayı artması sebebiyle pandemi öncesinde sürdürdükleri sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını sürdürmeye devam edememiş ve hastalık semptomlarında da kötüleşmeler deneyimlemiş; bu sürece uyum sağlamak için birtakım yöntemler uygulamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the disease management experiences of people with multiple sclerosis (MS) during the COVID-19 pandemic. The research was conducted in a descriptive qualitative design. The study was carried out with 17 people with MS who were registered in the MS Unit of Dokuz Eylül University Hospital. The data were collected through online interviews, and a semi-structured interview form was used to collect the data. Content analysis method was used in the analysis of the data. Its reporting is based on The Consolidated Criteria for Reporting Qualitative Research (COREQ) guidelines. Two themes were reached from the data obtained as a result of examining the disease management experiences of people with Multiple Sclerosis (PwMS) during the COVID-19 pandemic. These themes are; difficulties in maintaining health and adaptation. There are sub-themes within the themes of difficulty in maintaining health and adaptation. The theme of difficulty in maintaining health; it has 4 sub-themes: inability to access health services, inability to exercise, psychosocial problems and worsening of symptoms. In the theme of adaptation; there are 5 sub-themes: applying prevention methods, regulating lifestyle, getting social support, seeing the positive side and getting a hobby. PwMS have had difficulties in managing their disease due to the failure of healthcare providers to maintain the required healthcare standards. In addition to the prohibitions and restrictions brought by the pandemic, due to the increase in the depression, anxiety and stress levels perceived by individuals with MS due to the pandemic, they could not continue to maintain the healthy lifestyle behaviors they had before the pandemic and experienced worsening in the symptoms of the disease; they applied some methods to adapt to this process.