Effect of technology on return and risk metrics for insurance firms
Sigorta şirketlerinde teknolojinin getiri ve risk metrikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 1000391
  2. Yazar: GÜLŞEN OVACIK ÜNALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANU DUBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Insurtech'in ortaya çıkışı, sigorta endüstrisinin işleyiş manzarasında dönüştürücü bir değişimi tetikliyor ve endüstrinin tüm değer zincirini yeniden şekillendiriyor. Ürün geliştirmeden, pazar stratejilerinden ve dağıtım kanallarından fiyatlandırmaya, sigorta primi belirleme ve hasar işleme kadar temel işlevlere kadar, Insurtech endüstrinin her yönüne nüfuz etmiştir. Insurtech'in etkisi, sigorta endüstrisindeki özgün zayıflıkları ele almaya kadar uzanıyor. Sigorta şirketlerinin endüstri altyapısını ileri taşıyarak, risk yönetimi uygulamalarını geliştirerek ve düzenleyici kapasiteleri güçlendirerek, Insurtech sadece teknoloji odaklı bir yenilik değil, sistemsel bir iyileştirmenin katalizörüdür.Insurtech'in etkisinin temel yönlerinden biri, endüstri katılımcıları arasında işbirliğini kolaylaştırmasıdır, altyapının paylaşılmasına imkan tanır. Bu işbirliği yaklaşımı, geleneksel modellerden sapmayı simgeler ve daha sağlam ve birbirine bağlı bir sigorta ekosistemi oluşturma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, Insurtech sigorta endüstrisini yüksek kaliteli bir gelişim doğrultusunda yönlendirmektedir. Senaryo tabanlı sigortadan, özel ürün özelleştirmeye, optimize edilmiş hizmetlere, hedeflenmiş prim belirleme süreçlerine ve anlık hasar ödemelerine kadar olan bu gelişmeler, kamunun rahatsızlık kaynağı olan uzun vadeli sorunları ele almaktadır, endüstride yüksek kaliteli gelişimin kapısını aralamaktadır. Bu araştırma, Insurtech'in yaygın etkisini, sadece bir teknoloji kolaylaştırıcısı değil, aynı zamanda sigorta endüstrisinin evriminde bir itici güç olarak nasıl analiz ettiğini keşfetmektedir. Insurtech'in yeni bir işleyiş paradigması oluşturmaya, işbirliğini teşvik etmeye, zayıflıkları hafifletmeye ve endüstriyi yüksek kaliteli, müşteri odaklı ve teknolojik olarak gelişmiş sigorta çözümlerinin olduğu bir geleceğe doğru itmeye nasıl katkıda bulunduğunu analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The advent of Insurtech is catalyzing a transformative shift in the operational landscape of the insurance industry, reshaping its entire value chain. From product development, market strategies, and distribution channels to fundamental functions like pricing, underwriting, and claims processing, Insurtech has become ingrained in every facet of the industry. Insurtech's influence extends to addressing inherent weaknesses within the insurance industry. By pushing forward the construction of industry infrastructure, enhancing risk management practices of insurance companies, and fortifying regulatory capabilities and supervisory tools, Insurtech is not merely a technology-driven innovation but a catalyst for systemic improvement. A key facet of Insurtech's impact lies in its facilitation of collaboration among industry participants, enabling the sharing of infrastructure. This collaborative approach signifies a departure from traditional models and holds the potential to create a more robust and interconnected insurance ecosystem. Furthermore, Insurtech is steering the insurance industry towards high-quality development. It facilitates advancements such as scenario-based insurance, tailored product customization, optimized services, targeted underwriting processes, and instantaneous claims settlement. These innovations address longstanding challenges that were a source of public discontent, paving the way for an era of high-quality development within the industry. In essence, this research explores the pervasive influence of Insurtech, not only as a technological enabler but as a driving force behind the evolution of the insurance industry. It analyzes how Insurtech is contributing to the creation of a new operational paradigm, fostering collaboration, mitigating weaknesses, and propelling the industry towards a future marked by high-quality, customer-centric, and technologically advanced insurance solutions.