Drama temelli etkileşimli masal anlatımı uygulamalarının öğrencilerin dinleme becerilerinin gelişimine etkisi
The effect of drama-based interactive storytelling applications on the development of students' listening and speaking skills
  1. Tez No: 1000395
  2. Yazar: EMEL ARSLANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, drama temelli etkileşimli masal anlatımı uygulamalarının öğrencilerin dinleme becerilerinin gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Aksaray ilinde iki farklı ortaokulda öğrenim gören 65 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubunda 30, kontrol grubunda ise 35 öğrenci yer almaktadır. Grupların birbirine denk olup olmadığını anlamak için bir önceki dönem akademik başarı puanlarına bakılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda grupların birbirine denk olduğu anlaşılmıştır. Seçkisiz yöntemle gruplardan biri deney grubu diğeri ise kontrol grubu olarak atanmıştır. Deney grubunda drama temelli etkileşimli masal anlatımı uygulamaları ile dinleme eğitimi gerçekleştirilirken kontrol grubunda mevcut öğretim programı doğrultusunda dinleme eğitimi çalışmaları yapılmıştır. Araştırma kapsamında öğrencilere, uygulama öncesinde ve sonrasında“Dinlemeye Yönelik Tutum Ölçeği”,“Masal Dinleme Ölçeği”ve“Masal Başarı Testi”öntest ve sontest olarak uygulanılmıştır. Deney ve kontrol grubuna ait sayısal tanımlayıcı özelliklerin gruplar arası karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t Test kullanılmıştır. Ölçüm zamanlarında grup içi karşılaştırmalarda Bağımlı Örneklem t Test kullanılırken gruplar arası karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem t Test kullanılmıştır Araştırma sonucunda yapılan analizlerden elde edilen verilere göre deney grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Drama temelli etkileşimli masal anlatımıyla dinleme etkinliklerinin yapıldığı deney grubu öğrencilerinin mevcut programa göre dinleme etkinliklerinin yapıldığı kontrol grubu öğrencilerine göre dinleme başarı testi, dinleme tutum ölçeği ve masal dinleme ölçeğinden daha yüksek puan aldıkları ve aradaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular drama temelli etkileşimli masal anlatımı uygulamalarının 5. sınıf öğrencilerinin dinleme becerilerini geliştirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of drama-based interactive storytelling applications on the development of students' listening skills. A quasi-experimental pre-test post-test control group design was used in this research. The study group consisted of 65 fifth-grade students attending two different middle schools in Aksaray province. The experimental group comprised 30 students, and the control group comprised 35 students. Academic achievement scores from the previous term were examined to determine the groups were equivalent. One group was randomly assigned as the experimental group and the other as the control group. In the experimental group, listening training was conducted using drama-based interactive storytelling applications, while in the control group, listening training was conducted in accordance with the existing curriculum. As part of the research, students were administered the“Attitude Towards Listening Scale,”the“Storytelling Scale,”and the“Storytelling Achievement Test”as pre-tests and post-tests before and after the intervention. The Independent Samples t-Test was used to compare the numerical descriptive characteristics of the experimental and control groups. Dependent Samples t-Test was used for within-group comparisons during measurement periods, while Independent Samples t-Test was used for between-group comparisons. According to the data obtained from the analyses of the research results, a significant difference was found between the experimental group and the control group. Students in the experimental group, who participated in listening activities with drama-based interactive storytelling, scored higher on the listening achievement test, listening attitude scale, and storytelling listening scale compared to students in the control group, who participated in listening activities according to the existing program. The difference was statistically significant. The findings indicate that drama-based interactive storytelling applications improve the listening skills of 5th-grade students.