Understanding an abandoned village and assessing values in the context of conservation: Sazak, Karaburun
Terkedilmiş bir köyü anlamak ve koruma bağlamında değerlerinin belirlenmesi: Sazak, Karaburun
- Tez No: 1000394
- Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de çeşitli coğrafyalarda çeşitli sebeplerle terkedilmiş kırsal alanlar mevcuttur. Terkedilmiş alanların bir kısmı kendi kaderine terkedilirken; bir kısmı da yeni işlevlere / topluluklara ev sahipliği yapmaktadır. Günümüz Türkiye'sinde benimsenmiş politikalar nedeniyle, kırsalda yaşayan insanlar, ekonomik sebepler, sağlık ve eğitim imkanlarının yetersizliği dolayısıyla kente göç etmektedir. Bu durum, kırsal yaşam kimliğinin yok olmasına yol açmaktadır. Buna ek olarak, son yıllarda özellikle yoğunlaşan kentli aydının kırsal alanlara göç etmesi de bir başka dönüşüm unsurudur. Bu dönüşümlerin kontrolsüz olması alanlarının soylulaştırılması ve kimliğini kaybetmesiyle sonuçlanmaktadır. Karaburun yarımadası da içinde terkedilmiş alanlar olan bir kırsal yerleşimdir. Mübadele ile başlayan boşalma süreci, ekonomik zorluklar, yarımada coğrafyasının yarattığı fiziki zorluklar, afetler gibi sebeplerle devam etmiştir. Yerleşik nüfusu 2000li yılların başına kadar gitgide azalan yarımadada, 1990lı yılların başından itibaren yazlık konut siteleri inşa edilmiştir. Son 10 yıldır ise gelişen ulaşım imkanları ile, Karaburun kentli insan göçü almaya başlamıştır. Bu dönüşümün kontrolsüz devam etmesi, Türkiye'deki başka yerleşimlerde görülen soylulaştırma ve kırsal kimliğin bütünüyle yitirilmesiyle sonuçlanma tehlikesi taşımaktadır. Sazak, Karaburun yarımadasında, Rumlar tarafından terkedilen bir köydür. Sazak, terkedildiği tarihten bu yana görmezden gelinmiş, korunmamış, kendi kaderine terkedilmiştir. Ancak, 2019 yılında“kentsel sit alanı”olarak tescillendikten sonra ciddi bir turizm talebiyle karşı karşıya olan köy, kimliğini kaybetme tehlikesi taşımaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında, korumaya yönelik olarak Sazak köyünün anlaşılması ve değerlerinin tartışılması hedeflenmiştir. Sazak köyünün kimliğini ve mekânsal ruhunu kaybetmeden korunabilmesi için değer tartışması yapılmış; köyün ileride yapılacak koruma çalışmalarına temel oluşturması ve bu koruma faaliyetlerinde dikkate alınması gereken özellikleri Sazak'ın değerleri üzerinden tartışılarak yerin önemi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are abandoned rural settlements for various reasons in various geographies in Turkey. The adopted policy does not promote the sustainability of rural life in Turkey today. People living in rural areas migrate to the city due to economic reasons, lack of health and education opportunities. However, migration of urban intellectuals to rural areas is also seen. The fact that people who lead rural life leave their places to urban intellectuals, paves the way for the process of de-identification of rural life. Karaburun peninsula is a rural area with abandoned settlements. The abandonment process, which started with the exchange, continued due to economic and physical difficulties and disasters in peninsula. The settled population of Karaburun decreased until the beginning of 2000s. In the last 10 years, with the developing transportation facilities, urban intellectuals started to migrate to peninsula. For Karaburun peninsula, this uncontrolled transformation may lead to gentrification and loss of the rural identity. Sazak is an abandoned village, whose population was almost totally Rums, in Karaburun. Since its abandonment, Sazak has been ignored, and left to its own destiny. However, there is a serious demand, creating the threat of losing its identity, for tourism in Sazak after it was registered as an“urban site”in 2019. Therefore, this thesis aims to understand Sazak village and to assess its values in the context of conservation. In addition, a value assessment process is conducted for future conservation activities of Sazak to take into account its identity and spirit of place.