A lawful response to cyber attack
Siber saldırılara yasal cevap
  1. Tez No: 1000396
  2. Yazar: MAYA EZGİ AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GARY SOLIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Calıfornıa Davıs
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Siber Savaşlarla ilgili tartışmalar sadece akademisyenler açısından değil, alanda birebir çalışan askerler açısından da giderek önem kazanmaya başlamıştır. Siber Savaşların değerlendirilmesi konusunda Uluslararası İnsancıl Hukuk/Savaş Hukuku kurallarının anlaşılması hususu büyük sorunlardn birini oluşturmaktadır.Bazı akademisyenler siber savaşın da artık beşinci savaş alanı olarak değerlendirilebileceğini düşünürken, diğerleri hala siber savaşın gerçek bir savaş sahası yaratmadığını düşünmektedir.Bu nedenle, siber saldırılara yasal karşılık belirlenmeden önce, siber savaş, siber saldırı ve silahlı saldırı arasındaki kesin çizgi belirlenmelidir.Söz konusu makale bu konuda açıklama ile başlayacak olup, siber saldırı ile ilgili olarak çatışma çeşitlerinin sınıflandırılması ile devam edecektir.Siber saldırılara verilecek yasal karşılık ile ilgili olarak da savaşan taraf misillemesi muhtemel çözüm olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyberwar discussions become an interesting and crucial research area for not only academics but also for soldiers who works in the field. Understanding of the international humanitarian law/law of armed conflict (LOAC) rules is one of the biggest issue on Cyberwarfare because of its characteristic. While some academics believe that cyberwarfare can be considered as a fifth domain of warfare, others claim that it is not a real domain of warfare. Therefore, there has to be clear distinction between Cyber warfare, Cyber Attack and Armed attack for finding a lawful response to Cyber Attacks. Therefore, this article will start with the explanation of their differences. Then, there will be a conflict classification of a Cyber Attack for providing deeply understanding the issue. When it comes to the possible response to cyber attack, belligerent reprisals will be an answer than other possible responses. After definition of belligerent reprisals, there will be some historical examples of it. Also, conclusion will simply summary all arguments about cyberwar and a lawful response to cyber attack.