Türk hukukunda, radyo ve televizyon yoluyla kişilik haklarının ihlali ve korunması
Violation and sanction of personal rights through radio and television in Turkish law
- Tez No: 210353
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVDET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Radyo-Televizyon, Law, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Radyo ve televizyon yoluyla kisilik hakkının ihlali ve korunması, hukukun en önemli sorunlarından birini teskil etmektedir. Zira hemen her yayının, bir sekilde kisilik hakkını ilgilendirmesi, konunun önemini göstermektedir. kisinden birinin digerine tercih edilmesi, haksızlıga sebebiyet vereceginden, basın-yayın özgürlügü ile kisilik hakkı arasındaki sınırın, hakkaniyete uygun bir sekilde tespit edilmesi büyük önem tasımaktadır. Bu çerçevede ilk yapılması gereken, kisilik hakkının çerçevesi, kapsamı ve sınırlarını belirlemektir. Kisilik hakkının son derece genis ve kapsamlı oldugunu, adı, fotografı, eserleri, gibi ?maddi bedensel varlıklar?, seref ve haysiyeti, özel yasamı gibi ?manevi kisisel degerler? ile eserleri, markası, ticari isletmesi gibi ?ekonomik kisisel varlıkların? ?kisilik hakkı? kapsamı içinde yer aldıgını belirtmek gerekir. Kisilik hakkı, kamusal nitelikli (kamusal koruma, idari koruma, kamu denetçiligi, AHS) koruma yöntemleri yanında, kisisel koruma (mesru müdafaa, düzeltme ve cevap hakkı), koruyucu davalar (önleme davası, durdurma davası, ihtiyati tedbir, tespit davası), tazminat davaları (maddi tazminat davası, manevi tazminat davası, kazancın iadesi davası) gibi, son derece genis ve etkin bir hukuksal koruma imkanına sahiptir. Kisilik hakkının diger sınırını ise, radyo ve televizyonların anayasayla güvence altına alınan ?basın yayın özgürlügü? olusturmaktadır. Buradan hareketle, radyo ve televizyonlar, görevlerini yerine getirirken, hukuka uygunluk sebebinden yararlanmaktadırlar. Bu nedenle, (yasadan kaynaklanan sebepler, haber, rıza, elestiri, vekaletsiz is görme vs. gibi) hukuka uygunluk sebeplerine özel bir önem verilmesi gerekir. Kisilik hakkı ile haberin/yayının birbiriyle çatıstıgı (yarıstıgı), üstün olanın degerin digerine tercih edildigi öne sürülmekte ise de, bizce, bu degerler arasında bir çatısma söz konusu degildir. Hukuka uygunluk sebebi, yayın fiilinin basından itibaren mevcut oldugundan, haberi hukuka aykırı hale getiren, kisilik hakkına göre üstün bir deger olmasından degil, haberdeki unsurlardan birinin eksik olmasındandır.
Özet (Çeviri)
Violation and Sanction of Personal Rights through Radio and Television is one of the important subjects of law because a substantial portion of broadcasting involves personal rights. One needs to establish a fair and lawful line between the freedom of broadcasting and press and personal rights because tilting the balance in favor of one against the other will lead to injustice. Within this framework, the first task must be delineating the framework, jurisdiction and limits of personal rights. Personal rights include ?properties material in nature? such as name, image (picture), and works; it can also include ?non-material values? such as honor and reputation, and private life; finally it also includes ?economic personal entities? such as brand-name, products, and business. In addition to public protection methods (public protection, administrative protection, public supervision, AIHS), personal rights has a wide and effective judicial protection privilege in the fields of personal protection (lawful selfdefense, the right of correction and response to accusation), protective lawsuits (protective lawsuit, suit for preventing action, provisional protection and confinement suit), Indemnity (financial indemnity cases, privacy indemnity suits, suits for return of benefits). The other limit of personal rights is found in radio and television whose ?freedom of broadcasting and press? is sanctioned by the constitution. Therefore, when the radio and television fulfill their functions they do so based on the principle of lawfulness. For this reason one needs to pay special attention to the reasons for lawfulness (or compatibility to the law) such as reasons emanating from the law, report, consent, criticism, and functioning without delegation, etc. Even though some argue that the report/broadcast conflicts with (or rivals) personal rights, and that the better is preferred over the other, I do not see a conflict between the two. The principle of compatibility with the law exists from the beginning of the action of broadcasting and thus what makes the report unlawful is not that broadcasting has higher value compared to personal rights but because the report lacks all the necessary components to make it lawful.