Birlikte değer yaratmada çanak çömlek deneyimi ve tur rehberinin önemi
The significance of the pottery experience and the tour guide in co-creation of value abstract
- Tez No: 1000399
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BORA DEDEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, birlikte değer yaratmada çanak çömlek deneyimi ve tur rehberinin öneminin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında ilk olarak tarihsel hikâye anlatıcılığının yaratıcı turizm faaliyetlerini nasıl şekillendirdiği ile yaratıcı turizmin turistlerin birlikte değer yaratma algıları üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Devamında, yaratıcı turizm faaliyetlerinin turistlerin tarihsel hikâye anlatıcılığına ilişkin algıları ile birlikte değer yaratma tutumları arasındaki ilişkide aracılık üstlenip üstlenmediği test edilmiştir. Buna ek olarak kültür turisti motivasyonu ve tur rehberi etkileşiminin hem tarihsel hikâye anlatıcılığı yaratıcı turizm faaliyetleri üzerindeki etkisini hem de yaratıcı turizm faaliyetlerinin birlikte değer yaratma tutumları üzerindeki etkisini değiştirici bir unsur olarak işlev görüp görmediği incelenmiştir. Belirlenen amaçlar doğrultusunda araştırma nicel yöntemlere dayandırılmış; oluşturulan hipotezler SmartPLS yazılımı kullanılarak kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (KEKK-YEM) ile test edilmiştir. Veriler, Haziran-Ağustos 2025 tarihleri arasında Nevşehir'in Avanos ilçesinde çanak-çömlek yapımı etkinliğine tur rehberi eşliğinde katılan 251 yerli ve 172 yabancı turist olmak üzere toplam 423 katılımcıdan anket yoluyla toplanmıştır. Bulgular, turistlerin tarihsel hikâye anlatımına yönelik algılarının yaratıcı turizm faaliyetlerini anlamlı ve pozitif biçimde etkilediğini göstermektedir. Turistlerin yaratıcı turizm faaliyetlerinin ise birlikte değer yaratma tutumlarını güçlendirdiği belirlenmiştir. Ayrıca yaratıcı turizm faaliyetlerinin, tarihsel hikâye anlatımına ilişkin algılar ile birlikte değer yaratma tutumları arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlendiği saptanmıştır. Öte yandan kültür turizmi temelli motivasyonun, ne tarihsel hikâye anlatımının yaratıcı turizm üzerindeki etkisinde ne de yaratıcı turizm faaliyetlerinin birlikte değer yaratma tutumları üzerindeki etkisinde anlamlı bir düzenleyici rolü bulunmamıştır. Buna karşılık tur rehberi etkileşimi, tarihsel hikâye anlatımının yaratıcı turizm faaliyetleri üzerindeki etkisini güçlendiren bir düzenleyici değişken olarak ortaya çıkmış; ancak yaratıcı turizm faaliyetleri ile birlikte değer yaratma tutumları arasındaki ilişkide herhangi bir düzenleyici etkisi belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to examine the significance of the pottery-making experience and the role of the tour guide in the co-creation of value. The research first investigates how historical storytelling shapes creative tourism activities and how creative tourism influences tourists' perceptions of co-creation. Subsequently, the study tests whether creative tourism activities mediate the relationship between tourists' perceptions of historical storytelling and their attitudes toward co-creation of value. In addition, the moderating roles of cultural tourist motivation and tour guide interaction are examined in both the effect of historical storytelling on creative tourism activities and the effect of creative tourism activities on co-creation attitudes. Guided by these objectives, the study adopts a quantitative research design. The proposed hypotheses are tested using partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) via the SmartPLS software. Data were collected through a questionnaire administered between June - August 2025 in the Avanos district of Nevşehir, involving 423 participants-251 domestic and 172 international tourists-who joined a pottery-making activity accompanied by a tour guide. The findings reveal that tourists' perceptions of historical storytelling have a significant and positive effect on creative tourism activities. Creative tourism activities, in turn, enhance tourists' attitudes toward co-creation of value. Furthermore, creative tourism activities are found to mediate the relationship between perceptions of historical storytelling and co--creation attitudes. However, cultural tourist motivation does not exhibit a significant moderating effect on either the influence of historical storytelling on creative tourism or the influence of creative tourism activities on co-creation attitudes. In contrast, tour guide interaction emerges as a moderator strengthening the effect of historical storytelling on creative tourism activities, although it does not moderate the relationship between creative tourism activities and co-creation attitudes.