Sınıf öğretmeni adaylarının derste teknoloji kullanımına yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of elementary pre-service teachers' attitudes towards the use of technology in the course
- Tez No: 1000400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA YILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çağdaş eğitim öğretim sürecinin en önemli öğesi hâline gelen öğrenen bireylerin, bilişleri ile birlikte duyuşlarının da öğrenme süreçlerini yönlendirdiği söylenebilir. Öğretmen adayları, özellikle temel eğitimin öneminden yola çıkarak Sınıf Öğretmeni Adayları ve diğer öğretmen adayları ile“derste teknoloji kullanımına yönelik tutum”konusunda çalışmaların azlığı dikkat çekmektedir. Bu bağlamda sınıf öğretmeni adaylarının derslerinde teknoloji kullanımına yönelik tutumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla çeşitli demografik farklara ve teknoloji kullanım tercihlerine bağlı olarak sınıf öğretmeni adaylarının derste teknoloji kullanımına yönelik tutumlarının nasıl farklılaştığı belirlenmiştir. Yöntem: Nicel araştırma modelleri içerisinde birbiri ile ilişkili olabilecek değişkenler arasındaki ilişkileri yorumlamak üzere tarama modeli uygun görülmektedir. Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan özel ve devlet üniversitelerinde öğrenim görmekte olan sınıf öğretmeni adayları evren olarak ele alınmaktadır. Uygulamada evreni temsil eden tüm Sınıf Öğretmeni Adaylarına ulaşmak yerine ölçeğin ulaşabildiği sınıf öğretmeni adaylarını çalışmaya dâhil etmek için uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu bağlamda 154 sınıf öğretmeni adayına ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının derste teknoloji kullanımına yönelik tutumlarını belirlemek üzere alanyazın taraması ile Öğretmen Adaylarının Teknolojiye Yönelik Tutumları Anketine ulaşılmış ve forma demografik bilgiler ve teknoloji kullanım tercihleri dâhil edilmiştir. Veri analizi sürecinde normal dağılım göstermeyen veriler için parametrik olmayan testler tercih edilmiştir. DTKYT toplam puanları ve puan ortalamaları U - Testi ve H - Testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen veriler incelendiğinde sınıf öğretmeni adaylarının puan ortalamalarının yüksek ve orta puan seviyesinde dağıldığı görülmüştür. Bununla birlikte elde edilen yaş, cinsiyet, üniversite türü, sınıf, demografik değişkenleri ile DTKYT ölçeği sıra ortalamalarında anlamlı fark bulunamamıştır. Benzer şekilde kişisel internet varlığı ve DTKYT ölçeği sıra ortalamalarında anlamlı fark bulunamamasına karşın, kullanım amacına göre teknolojik araçlar ile DTKYT ölçeği sıra ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Alanyazın çalışmaları incelenerek demografik değişkenler ve kişisel internet varlığı ile DTKYT ölçeği sıra ortalamaları açısından ve kullanım amacına göre teknolojik araçlar ile DTKYT ölçeği sıra ortaları açısından elde edilen bulgular tartışılmıştır. Öğretmen adayları, öğretmen, program tasarımcıları, eğitim araştırmacıları ve karar alıcı ve politika yapıcılara sonuçlar çerçevesinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: That can be said that learners, who have become the most important element of the contemporary education and teaching process, guide the learning process with their cognition as well as their emotions. Considering pre-service teachers, especially starting from the importance of basic education, elementary pre-service teachers and other pre-service teachers, there is a noticeable lack of studies on“attitudes towards the use of technology in the course.”In this context, the aim is to determine the attitudes of elementary pre-service teachers towards the use of technology in their lessons. To this end, it has been determined how the attitudes of elementary pre-service teachers towards the use of technology in the course differ based on various demographic and technology usage preferences. Method: Within quantitative research models, the survey model is considered appropriate for interpreting the relationships between variables that may be related to each other. Elementary pre-service teachers, studying at private and state universities in various provinces of Turkey were considered as the universe. In practice, rather than reaching all elementary pre-service teachers representing the universe, for including elementary pre-service teachers who reached by the survey, appropriate sampling method was preferred. In this context, 154 elementary pre-service teachers were reached. In order to determine the attitudes of pre-service teachers towards the use of technology in the course, a literature review was conducted and the Pre-service Teachers' Attitudes Towards Technology Survey was accessed and demographic information and technology usage preferences were included. Nonparametric tests were preferred for data that did not show a normal distribution during the data analysis process. The total scores and mean scores of the DTKYT were analyzed using the U-Test and H-Test. Findings: When the obtained data was examined, it was observed that the average scores of elementary pre-service teachers were distributed at high and medium levels. For all that, no significant differences were found in the DTKYT survey rank averages based on age, gender, university type, and course demographic variables. Similarly, while no significant difference was found between personal internet presence and DTKYT survey rank averages; a significant difference was found between technological tools based on their purpose of use and DTKYT survey rank averages. Conclusions: By examining the literature, findings obtained from the DTKYT survey rank averages in terms of demographic variables and personal internet presence, and technological tools according to their purpose of use were discussed. Recommendations were made to pre-service teachers, teachers, program designers, educational researchers, decision makers, and policy makers based on the results.