Investigating EFL teachers' attitudes and behavioral intentions to use gamification in Türkiye
Türkiye'deki yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin (EFL) oyunlaştırmayı kullanma tutumları ve davranışsal niyetlerinin incelenmesi
- Tez No: 983507
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
Özet
Yabancı dil öğrenme süreci genellikle zorlu olarak algılanır ve öğrencilerin başarılı olmak için yüksek motivasyona sahip olmaları gerekli görülebilir. Günümüzde teknoloji, eğitim dahil hayatın her alanında önemli bir rol oynamaktadır ve dijital araçların kullanımı dil öğretiminde yaygınlaşmıştır. Bu bağlamda, oyunlaştırma araçlarının (ör. Kahoot, WordWall, Quizlet vb.) kullanımı, öğrencilerin derse olan ilgisini artırma potansiyeline sahiptir. Öğretmenler bu süreçteki en önemli aktörlerden biri olduğundan, onların bu araçlar ve dil öğretimi süreci hakkındaki görüşlerini incelemek çok önemlidir. Öğrencilerle ilgili oyunlaştırma konusunda birçok çalışma yapılmış olsa da, öğretmenlerin bakış açısına odaklanan çalışmaların sınırlı sayıda olması bu çalışmayı gerekli kılmıştır. Bu bağlamda, bu karma yöntemli çalışma, Türkiye'deki İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğreten (EFL) öğretmenlerin oyunlaştırma araçlarının kullanımına yönelik tutumlarını ve davranışsal niyetlerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında, Türkiye'nin farklı bölgelerinden 112 İngilizce öğretmenine bir anket uygulanmış, ardından 10 öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin bazı engellerden bahsetmelerine rağmen, oyunlaştırmaya karşı olumlu tutumları olduğunu ve gelecekte bu araçları daha sık kullanmak istediklerini göstermektedir. Çalışma, mevcut literatürü desteklemekle kalmayıp, sınıf dinamikleri, öğretmen-öğrenci ilişkileri ve öğretmenin rolü hakkında önemli içgörüler sunarak, teknolojinin dil öğretiminde bir amaç değil, süreci destekleyen bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The process of learning a foreign language is often perceived as challenging, and students need to be highly motivated to succeed. Today, technology plays an important role in every aspect of life, including education, and the use of digital tools has become widespread in language teaching. In this context, the use of gamification tools (e.g. Kahoot, WordWall, Quizlet etc.) has the potential to increase students' interest in the course. Since teachers are one of the most important actors in the process, it is crucial to examine their views on these tools and langauge teaching process. Although there have been many studies on gamification regarding students, the limited number of studies focusing on the teacher perspective has made this study necessary. In this regard, this mixed-methods study aimed to examine the attitudes of Turkish English as a Foreign Language (EFL) teachers towards using gamification tools and their behavioral intentions. Within the scope of the research, a questionnaire was administered to 112 English teachers from different regions of Türkiye, followed by semi-structured interviews with 10 teachers. The findings show that, despite mentioning certain barriers, teachers have positive attitudes toward gamification and want to use these tools more frequently in the future. The study not only supports the existing literature but also offers important insights into classroom dynamics, teacher-student relationships, and the role of the teacher, revealing that technology is not an end in itself in language teaching but rather a tool that supports the process.