Ceza muhakemesinde video konferans
Video conferencing in criminal procedural law
- Tez No: 1000426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BATUHAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojinin hızla gelişmesi, hukuk alanına da doğrudan yansımış; yargılama süreçlerinin daha etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla çeşitli bilişim sistemleri geliştirilmesine sebep olmuştur. Yargılama faaliyetlerinin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde devamını kolaylaştırmak için adliyelerde ve mahkemelerde UYAP sistemine bağlı olarak bazı teknik imkanlar kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye'de ceza yargılamasında etkin olarak kullanılan video konferans uygulaması Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) de bu imkanlardan bir tanesidir. SEGBİS ile yargılamaların daha verimli hale gelmesi, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanması ve özellikle hukuki güvenilirliğin artırılması amaçlanmıştır. Her ne kadar video konferans kullanımı, yargılamalarda pratik kolaylıklar sağlasa da çeşitli hukuki tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Adil yargılanma hakkının temel unsurlarının bu sistem aracılığıyla ne ölçüde sağlandığı, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında değerlendirilmesi gereken önemli meselelerdendir. Çalışmamızda video konferans kullanımına ilişkin mevzuattaki düzenlemeler incelenecek ve video konferans kullanımının adil yargılanma hakkı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of digital technology has directly impacted the field of law, leading to the development of various information systems designed to conduct judicial processes more effectively, expeditiously, and securely. To facilitate the uninterrupted and sound administration of judicial activities, several technical facilities integrated into the UYAP system have been implemented in courts. One of these facilities, effectively utilized in Turkish criminal proceedings, is the video conferencing application Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS). Through SEGBİS, it is aimed to enhance the efficiency of trials, provide time and cost savings, and particularly increase legal certainty. While the use of video conferencing offers practical advantages in judicial proceedings, it has simultaneously sparked various legal controversies. The degree to which the essential components of the right to a fair trial are upheld via this system remains a significant matter that requires assessment under the Constitution and the European Convention on Human Rights (ECHR). This research evaluates the legislative framework governing video conferencing and examines its implications for the right to a fair trial.