Ceza muhakemesi hukukunda elektronik duruşma
Electronic hearing in criminal procedure law
- Tez No: 1006489
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAKEHYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bilişim teknolojileri temelli dijital dönüşüm, toplumsal hayatın her alanını etkilediği kadar ceza muhakemesini ve ceza muhakemesinin en önemli devresi olan duruşma devresini de etkisi altına almıştır. Bilişim teknolojilerinde ve özellikle bu teknolojilerin alt dalı olan video konferans sistemlerinde ve yapay zekâ alanındaki gelişmelerin, toplumun daha adil, şeffaf, erişilebilir, ucuz ve hızlı ceza yargılamasına yönelik beklentileriyle aynı eksen üzerinde buluşması, duruşmaların elektronik olarak yapılabilmesinin kurumsal temelini oluşturmuştur. Elektronik duruşma yöntemi ile süjelerin, duruşmaya katılacak diğer kişilerin ve alenilik ilkesi gereğince duruşmayı takip etmek isteyenlerin mekândan bağımsız ve çevrimiçi olarak duruşmaya video konferans yöntemiyle uzaktan katılmalarına imkân sağlanmaktadır. Duruşmaya hâkim olan ilkeler ve AİHS'in 6'ncı maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkı kapsamındaki ilke ve haklar dikkate alındığında elektronik duruşma yöntemiyle; bu hak ve ilkelerin özüne dokunmadan ve hatta bazı hak ve ilkeler açısından geleneksel duruşmaya göre daha fazla menfaat sağlanarak elektronik duruşmanın icra edilebilmesi mümkündür. Elektronik duruşma, duruşmanın mekândan bağımsız olarak çevrimiçi icra edilebilmesinin ötesinde dijital dönüşümün getirdiği yeniliklerin entegre edilebileceği bir ekosistemi ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The digital transformation driven by information technologies has exerted a profound influence on all spheres of social life, including criminal procedure and, in particular, the trial phase, which constitutes the most critical stage of criminal proceedings. Developments in information technologies—most notably in video conferencing systems, as a sub-branch of these technologies, as well as in the field of artificial intelligence—have converged with societal expectations for a criminal justice system that is more just, transparent, accessible, cost-efficient, and expeditious. This convergence has established the institutional foundation for the conduct of hearings in an electronic environment. The electronic hearing model enables the parties, other participants in the proceedings, and individuals who wish to observe the hearing pursuant to the principle of publicity to attend hearings remotely via video conferencing systems, irrespective of physical location and within an online setting. When the principles governing the conduct of hearings, together with the principles and rights encompassed within the right to a fair trial as enshrined in Article 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR), are taken into account, it becomes evident that electronic hearings may be conducted without encroaching upon the essence of these rights and principles. Moreover, in certain respects, electronic hearings may afford greater protection and advantages to specific rights and principles when compared to traditional, in-person hearings. Beyond merely enabling hearings to be conducted online independent of physical location, the concept of electronic hearings denotes an ecosystem within which the innovations introduced by digital transformation may be systematically integrated.