İklim değişikliği ile mücadelede uluslararası anlaşmaların rolü: Türkiye - İspanya örneği
The role of international agreements in combating climate change: The case of Turkey - Spain
  1. Tez No: 1000450
  2. Yazar: ŞEVVAL CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE DEMİRDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, günümüzde çevresel sınırları aşarak ekonomik, sosyal ve hukuki boyutlarıyla küresel sorun halini almıştır. Akdeniz Havzası'nda yer alan Türkiye ve İspanya, artan sıcak hava dalgaları, kuraklık ve orman yangınları gibi iklim kaynaklı riskler nedeniyle küresel ısınmadan en fazla etkilenecek ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu ortak kırılganlık, benzer iklim koşulları altında geliştirilen iklim politikalarının karşılaştırmalı olarak incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, milletlerarası özel hukuk bağlamında iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası anlaşmaların rolünü Enerji Şartı Anlaşması kapsamında Türkiye ve İspanya örnekleri üzerinden incelemektedir. Araştırmada, iki ülkenin taraf olduğu temel uluslararası sözleşmeler, iç hukuk düzenlemeleri, güncel mahkeme kararları ve iklim politikaları hukuki açıdan değerlendirilmiştir. Türkiye'nin 2010-2023 Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi, Yeşil Mutabakat Eylem Planı, İklim Kanunu, Enerji Şartı Anlaşması'na karşı yaklaşımı; İspanya'nın ise 2021 yılında yürürlüğe giren, İklim Değişikliği ve Enerji Dönüşümü Kanunu İklim Değişikliği ve Enerji Geçiş Yasası ile Avrupa Birliği İklim Mevzuatı ve Enerji Şartı Anlaşması'ndan ayrılma süreçleri, Türkiye'de ve İspanya'da dava konusu yapılan hususlar ve güncel mahkeme kararları hukuki bağlayıcılık ve uygulama bakımından karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, uluslararası anlaşmaların ve güncel iklim davalarının devletlerin iç hukukunu ve iklim politikalarını şekillendiren, gelişimine yön veren temel unsurlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change has emerged as a global issue that transcends environmental boundaries and encompasses economic, social, and legal dimensions. Situated within the Mediterranean Basin, Türkiye and Spain are among the countries most severely affected by global warming, particularly due to the increasing frequency and intensity of heatwaves, droughts, and forest fires. This shared vulnerability renders a comparative analysis of climate policies developed under similar climatic conditions necessary. This study examines, within the framework of private international law, the role of international agreements in combating climate change, with specific reference to the Energy Charter Treaty and the cases of Türkiye and Spain. The research undertakes a legal assessment of the principal international conventions to which both states are parties, their domestic legal frameworks, climate policies, and recent judicial decisions. Türkiye's 2010-2023 National Climate Change Strategy, the Green Deal Action Plan, the Climate Law, and its approach to the Energy Charter Treaty are analysed alongside Spain's Climate Change and Energy Transition Act, which entered into force in 2021, the European Union climate acquis, and Spain's withdrawal from the Energy Charter Treaty. Furthermore, climate-related disputes brought before domestic courts in both Türkiye and Spain, as well as recent judicial decisions, are comparatively examined in terms of their legal binding force and practical implementation. The study concludes that international agreements and contemporary climate litigation constitute fundamental instruments that shape states' domestic legal orders and guide the development of climate policies.