Suriyeli mültecilerde ergen doğurgan kadınlara verilen aile planlaması eğitiminin aile tutumlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of family planning education provided to adolescent women of reproductive age among Syrian refugees on family planning attitudes
- Tez No: 1000494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİLE NEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Suriyeli mültecilerde ergen doğurgan kadınlara verilen aile planlaması eğitiminin aile planlaması tutumlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Bu araştırma, yarı deneysel (ön test–son test kontrol gruplu) bir çalışmadır. Çalışmanın verileri Hatay ilinin Kırıkhan ilçesinde bulunan Göçmen Sağlık Merkezlerine başvuran, Suriyeli mülteci 15-25 yaş grubu 80 kadının katılımı ile Kasım 2024 - Mayıs 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Sosyo-Demografık Özellikler Formu ve Aile Planlaması Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Eğitim ve kontrol grupları yaş orrtalaması (20,90±2,77; 20,13±2,23; p=0,097), eğitim düzeyi (ilkokul mezunu %95; %92,5; p=0,644), Türkiye'de yaşama süresi (10±1,34; 12,10±1,48; p=0,066), meslek, gelir durumu ve obstetrik özellikler açısından benzer bulunmuştur (p>0,05). Çalışmaya katılan eğitim gurubundaki kadınların aile planlaması tutum ölçeği ön test puan ortalaması 57,98±6,53, son test puan ortalaması 113,70±3,35, kontrol grubundaki kadınların ise aile planlaması tutum ölçeği toplam puan ortalaması ön test 49,58±6,48, son test puan ortalaması 59,88±5,00 olarak bulunmuştur. İki grup arasında aile planlaması tutum ölçeği toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p<0,05) ve verilen aile planlaması eğitiminin Suriyeli mülteci kadınların aile planlaması tutumları üzerinde büyük düzeyde etkili olduğu saptanmıştır (d=0,9). Sonuç olarak, Suriyeli mülteci ergen doğurgan kadınlara yönelik verilen aile planlaması eğitiminin, aile planlamasına ilişkin tutumları istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek düzeyde olumlu yönde etkilediği, bu bağlamda söz konusu eğitimin aile planlaması tutumlarının geliştirilmesinde etkili bir girişim olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of family planning education provided to adolescent women of reproductive age among Syrian refugees on their family planning attitudes. This research was designed as a quasi-experimental study with a pretest–posttest control group. The study was conducted between November 2024 and May 2025 with the participation of 80 Syrian refugee women aged 15–25 who applied to Migrant Health Centers located in the Kırıkhan district of Hatay province. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics Form and the Family Planning Attitude Scale. The education and control groups were found to be similar in terms of mean age (20.90 ± 2.77; 20.13 ± 2.23; p = 0.097), educational level (primary school graduates: 95%; 92.5%; p = 0.644), duration of residence in Türkiye (10 ± 1.34; 12.10 ± 1.48; p = 0.066), occupation, income status, and obstetric characteristics (p > 0.05). In the education group, the mean pretest score of the Family Planning Attitude Scale was 57.98 ± 6.53, and the mean posttest score was 113.70 ± 3.35. In the control group, the mean pretest score was 49.58 ± 6.48, and the mean posttest score was 59.88 ± 5.00. A statistically significant difference was found between the two groups in terms of total Family Planning Attitude Scale scores (p < 0.05), and the family planning education provided was found to have a large effect on the family planning attitudes of Syrian refugee women (d = 0.9). In conclusion, family planning education provided to adolescent Syrian refugee women of reproductive age was found to have a statistically significant and strongly positive effect on attitudes toward family planning. In this context, the education was determined to be an effective intervention for improving family planning attitudes.