Broylerde elektronik frekans yöntemi ile iyileştirilmiş içme sularının verimlilik, beyaz şerit oluşumu ve kas biyokimyası üzerine etkileri
Effects of drinking water improved by electronic frequency method on productivity, white striping occurrence, and muscle biochemistry in broilers
- Tez No: 1000501
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN SALMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kimyasal kullanımına alternatif bir yöntem olan elektronik frekans tabanlı su iyileştirme sisteminin; etlik piliçlerde su kalitesi, büyüme performansı, karkas özellikleri, et kalitesi, serum biyokimyası ve gen ekspresyonu üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, ticari bir entegre tesiste, 42 günlük besi periyodu boyunca toplam 180 adet Ross 308 ırkı etlik piliç (90 Kontrol, 90 Deney) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Su analiz sonuçlarında; elektronik frekans işlemi uygulanan ve uygulanmayan suyun pH, elektriksel iletkenlik (EC), sodyum (Na⁺) ve diğer mineral düzeylerinin genelde standart aralıklar içinde kaldığı, hafif yüksek seyreden parametrelerde ise önerilen üst limiti geçmediği görülmüştür. Büyüme performansı açısından besi dönemi sonunda (42. gün) yapılan değerlendirildiğinde; deney ve kontrol gruplarının canlı ağırlık ortalamaları arasında %1,12, karkas ağırlıkları arasında ise %3,65 oranında fark olduğu tespit edilmiştir. Karkas randımanı deney grubunda %73,82, kontrol grubunda %71,90 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, canlı ağırlık standart sapmasının deney grubunda (± 0,11 kg) kontrol grubuna (± 0,33 kg) göre daha düşük olması, deney grubunda sürü homojenliğinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Et kalitesi parametrelerinde; 12. saatteki göğüs eti L* (parlaklık) değeri deney grubunda (52,27), kontrol grubuna (55,13) göre istatistiksel olarak anlamlı (p < 0,01) düşük bulunmuştur. Post-mortem pH ölçümlerinde, 15. dakikada deney grubu göğüs eti pH değeri 6,35, kontrol grubunda 6,41 tespit edilmiştir. 24. saatteki nihai pH değerleri daha düşük bulunmuş ve aralarında istatistiksel bir fark olmadığı saptanmıştır (p > 0,05). Histolojik incelemeler ve görsel skorlamalar sonucunda, Beyaz Çizgilenme (WS) kas miyopatisinin her iki grupta da düşük seviyelerde (skor 0-1) seyrettiği, ancak deney grubunda medyan skorun iyileşme eğilimi gösterdiği tespit edilmiştir. Serum biyokimyasal analizlerinde; deney grubunun serum kalsiyum düzeyi kontrol grubuna göre (sırasıyla 8,3 ± 0,55 ve 5,77 ± 0,48 mg/dL) ve magnezyum seviyesi (sırasıyla 5,80 ± 0,46 ve 3,17 ± 0,44 mEq/L) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0,001). Oksidatif stres parametreleri incelendiğinde; Toplam Fenolik İçerik (TPC) ve Toplam Antioksidan Statüsü (TAS) deney grubunda anlamlı düzeyde (p < 0,001) yüksek saptanmıştır. Toplam Oksidan Statüsünde (TOS) %44,23 oranında bir artış gözlenmesine rağmen, Oksidatif Stres İndeksinde (OSI) gruplar arasında fark bulunmaması (p > 0,05), sistemin organizmada bir redoks dengesi (eustress) kurduğunu kanıtlamıştır. Gen ekspresyonu analizlerinde; kas kasılmasında kalsiyum duyarlılığını yöneten TNNC1 (Troponin C) geninin ekspresyonu deney grubunda kontrol grubuna göre %48,80 oranında azalmış ve bu düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0,05). ACTB ve MYH1E gen ekspresyonlarında ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p > 0,05). Bu bulgular ışığında; elektronik frekans sisteminin mineral emilimini ve antioksidan kapasiteyi artırarak karkas verimi, et kalitesi ve sürü homojenliği üzerinde iyileştirici etkiler sağladığı, sürdürülebilir kanatlı yetiştiriciliğinde verimliliği artırmak için bir alternatif olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of an electronic frequency-based water treatment system as an alternative to chemical use on water quality, growth performance, carcass characteristics, meat quality, serum biochemistry, and gene expression in broilers. The research was carried out in a commercial integrated facility over a 42 day fattening period using a total of 180 Ross 308 broilers (90 Control, 90 Experimental). Water analysis results showed that pH, electrical conductivity (EC), sodium (Na+), and other mineral levels of the water, with and without electronic frequency treatment, generally remained within standard ranges; recommended upper limits were not exceeded even in parameters that were slightly high. Regarding growth performance at the end of the fattening period (Day 42), a numerical difference of 1.12% in body weight averages and 3.65% in carcass weights was observed between the groups. Carcass yield was 73.82% in the experimental group and 71.90% in the control group. Additionally, the lower body weight standard deviation in the experimental group (± 0.11 kg) compared to the control group (± 0.33 kg) indicated higher flock uniformity. In meat quality parameters, the 12-hour breast meat L* (lightness) value was lower in the experimental group (52.27) compared to the control group (55.13) (p < 0,01). In post-mortem pH measurements, the pH value of breast meat was determined as 6.35 in the experimental group and 6.41 in the control group at the 15th minute. Ultimate pH values at the 24th hour were found to be lower, and no statistical difference was observed between the groups (p > 0,05). Histological examinations and visual scorings revealed that White Striping (WS) muscle myopathy followed a low course (score 0-1) in both groups; however, an improving trend in the median score was detected in the experimental group. In serum biochemical analyses, serum calcium levels (8.3 ± 0.55 vs. 5.77 ± 0.48 mg/dL, respectively) and magnesium levels (5.80 ± 0.46 vs. 3.17 ± 0.44 mEq/L, respectively) were found to be statistically significant in the experimental group compared to the control group (p < 0.001). Regarding oxidative stress, Total Phenolic Content (TPC) and Total Antioxidant Status (TAS) were significantly higher in the experimental group (p < 0.001). Despite a 44.23% increase in Total Oxidant Status (TOS), the stability of the Oxidative Stress Index (OSI) (p > 0,05) proved that the system established a redox balance (eustress) in the organism. In gene expression analyses, the expression of the TNNC1 (Troponin C) gene, which regulates calcium sensitivity in muscle contraction, significantly decreased by 48.80% in the experimental group compared to the control group, and this decrease was found to be statistically significant (p < 0,05). No statistically significant difference was observed between the groups in ACTB and MYH1E gene expressions. In light of these findings, it was determined that the electronic frequency system provides improving effects on carcass yield, meat quality, and flock uniformity by increasing mineral absorption and antioxidant capacity, and represents an alternative for increasing efficiency in sustainable poultry farming.