Akromegali'de immunohistokimyasal boyanma ile Manyetik Rezonans Görüntüleme özelliklerinin tümör agresifliği üzerine değerlendirilmesi
Evaluation of immunohistochemical staining and Magnetic Resonance Imaging features on tumor aggressiveness in acromegaly
- Tez No: 1000526
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE YAŞIM AKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda akromegali hastalarında büyüme hormonu (GH), prolaktin (PRL) boyanma, granülasyon, Ki-67 indeksi (Ki67i), e-cadherin, p21, SSTR-2, CD45+ tümör lenfosit infiltrasyon oranları (TIL) vb immunohistokimyasal incelemeler ile Hipofiz Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme özelliklerinin invazyon ve agresiflik yönünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız tedavi naif 58 akromegali hastasında retrospektif yapılmıştır. Çalışmamızda; E-cadherin SG (Seyrek Granüllü) adenom ve Ki67i yüksek (≥%3) gruplarda daha düşük bulunmuştur (p<0,05). E-cadherin ile yaş, SSTR2 arasında pozitif, p21 ve tümör boyutuyla negatif korelasyon ilişkisi saptanmıştır (p<0,05). SG adenomlarda, yoğun granüllü (DG) ve dual boyanan (GH ve PRL) adenomlara göre tümör boyutlarının daha büyük olduğu görülmüştür (p<0,05). Ki67i ≥%3 olan hastaların daha genç yaşta olduğu saptanmıştır (p=0,001). Hiperintens ve izointens adenomlu vakaların, hipointens olanlara göre tümör boyutları daha büyük, optik kiazma basısı ve Hardy, Knosp evre 3-4 sıklığı daha yüksektir (p<0,05). Hardy evresi 3-4 olanlarda yaş daha genç, ki67i ≥%3 ve optik kiazma basısı daha sık saptanmıştır (p<0,05). Knosp evresi 3-4 olan hastalarda hipofizer hemoraji-infarkt ve optik kiazma basısı daha sık saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak; azalmış e-cadherin ekspresyonu tümörün agresifliği ile ilişkili muhtemel bir biyobelirteç olabilir. SG, Ki67i yüksek olan ve hipointens olmayan adenomların daha agresif ve/veya invaziv potansiyele sahip olabilecekleri öngörülmüştür. Ancak, GH ile birlikte PRL boyanmasının, tümörün agresifliğine işaret eden özelliklerle ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Our aim was to evaluate Pituitary Magnetic Resonance (MR) imaging features and immunohistochemical examinations such as growth hormone (GH), prolactin (PRL) staining, granulation, Ki-67 index (Ki67i), e-cadherin, p21, SSTR-2, CD45+ tumor lymphocyte infiltration rates (CD45+TIL) in terms of invasion and aggresive feature in patients with acromegaly. Our study was performed retrospectively in 58 treatment-naive acromegaly patients. E-cadherin was found to be lower in SG adenoma and Ki67i ≥3% groups (p<0.05). There was a positive correlation between e-cadherin and age, SSTR2, and negative correlations between e-cadherin and p21, tumor size (p<0.05). Tumor size was larger in sparsely granulated (SG) adenomas, than in densely granulated (DG) and dual-staining (GH and PRL) adenomas (p<0.05). Patients with Ki67i ≥3% were found to be younger (p=0.001). Patients with hyperintense and isointense adenomas had larger tumor sizes and a higher incidence of optic chiasm compression and Hardy-Knosp stage 3-4 compared to hypointense adenomas (p<0.05). Younger age, ki67i ≥3%, and optic chiasm compression were found more frequently in patients with Hardy stage 3-4 (p<0.05). Pituitary hemorrhage-infarct and optic chiasm compression were found more frequently in patients with Knosp stage 3-4 (p<0.05. As a conclusion; decreased e-cadherin expression may be a possible biomarker associated with tumor aggressiveness. Our results show that adenomas with SG, high Ki67i and non-hypointense may have more aggressive and/or invasive potential. However, no association was found between GH plus PRL staining with features indicating tumor aggressiveness.