Çok dilli telaffuz sorunlarının nato fonetik alfabesi üzerindeki etkilerinin makine öğrenimi analizi ve çözümü
Machine learning analysis and solution of multilingual pronunciation issues on the nato phonetic alphabet
  1. Tez No: 1000555
  2. Yazar: JULIO CESAR VELAZQUEZ GARCIA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, NATO fonetik alfabesinin farklı ana dillere sahip konuşmacılar tarafından telaffuz edilmesi sırasında ortaya çıkan farklılıkları analiz etmeyi ve bu farklılıklardan kaynaklanan iletişim problemlerine makine öğrenimi tabanlı çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Uluslararası havacılık, denizcilik ve acil durum haberleşmeleri gibi kritik alanlarda kullanılan NATO fonetik alfabesi, telaffuz farklılıkları nedeniyle yanlış anlaşılmalara ve ciddi güvenlik risklerine yol açabilmektedir. Çalışma kapsamında, çok dilli bireylerin seslendirdiği harf kayıtları hem normal hem de gırtlak mikrofonu ile alınacak, gürültü azaltımı ve sinyal normalizasyonu gibi ön işleme adımlarından geçirilecektir. Elde edilen veriler, CNN ve Random Forest gibi güncel makine öğrenimi algoritmaları ile analiz edilerek telaffuz hataları otomatik olarak tespit edilip düzeltilecektir. Ayrıca, aksanlar arası benzerlik ve farkların da incelenerek uluslararası iletişimi daha güvenli hale getirecek öneriler sunulması hedeflenmektedir. Bu çalışma, otomatik konuşma sistemlerinin doğruluğunu artırma ve yapay zeka destekli sesli komut teknolojilerine katkı sağlama açısından özgün bir model ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the pronunciation differences that arise when the NATO phonetic alphabet is spoken by individuals from diverse linguistic backgrounds, and to propose machine learning-based solutions to address the resulting communication problems. The NATO phonetic alphabet, widely used in critical fields such as aviation, maritime, and emergency communications, can lead to misunderstandings and serious safety risks due to variations in pronunciation. In this study, speech recordings from multilingual speakers will be collected using both standard and laryngeal microphones, and processed through noise reduction and signal normalization techniques. The processed data will then be analyzed using modern machine learning algorithms such as CNN and Random Forest to automatically detect and correct pronunciation errors. Additionally, the study aims to examine inter-accent similarities and differences, proposing strategies to enhance the security and accuracy of international communications. This research intends to develop a novel model that contributes to the improvement of automatic speech recognition systems and AI-powered voice command technologies.