Étude des problèmes de prononciation par le biais de la notion d'habitus chez les étudiants dans les classes préparatoires de la faculté de pédagogie
Eğitim fakülteleri hazırlık sınıfı öğrecilerinin sesletim sorunlarının habıtus kavramıyla açıklanması
  1. Tez No: 279530
  2. Yazar: ONUR MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Türk öğrencilerin fransızca sesletim sorunlarını incelemek ve sonuçlarınıPierre Bourdieu'nün Habitus kavramıyla açıklamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini2009-2010 öğretim yılı Hacettepe Üniversitesi hazırlık sınıflarında öğrenim gören öğrencileriylesınırlandırdık. Başlıca problemleri belirleyebilmek için hazırlık sınıflarında kullanılan Senariokitabından bazı ölçütlere göre bir dialog belirledik ve öğrencilere bu dialogu okutarak sonuçlarıkayıt altına aldık. Bu kayıtları inceleyerek, öğrencilerin okuma sırasında sık yaptıkları sesletimyanlışlarını sınıflandırdık, Türk öğrenenler için en çok sorun oluşturan konuları belirleyerekörneklerle ele aldık.Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Fransızca ve Türkçe ses / yazısistemlerinin farklılıkları ve Pierre Bourdieu'nün Habitus kavramı açıklanmaktadır.İkinci bölümde ise, yapılan kayıt analizlerinin yardımıyla bölgesel ve kültürel farklılıklarınfransızca öğrenenlerde sesletim problemine neden olup olmadığı incelenmektedir.Bu çalışma, farklı bölgelerde yetişmiş ve bölgesel kültür miraslarına (habitus) sahipöğrencilerin, yabancı dil öğrenimlerinde bölgesel dil edinimleri yüzünden sesletim problemleriylekarşılaştıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was performed to analyse the French pronunciation problems of turkishstudents and to represent the results by Pierre Bourdieu?s conception called Habitus. The creationof the study was composed of the students from preparatory classes of Hacettepe Universty in2009-2010 academic year. We selected some texts on the basis of some criterias from the book« Scénario » and we recorded the voices as the sudents were reading the selected parts.We anaylzed these recordings and we determined the pronunciation mistakes that thestudents frequently commit. We also classified the subjects that caused the most of the problems.We discussed the subjects with examples.The study has two major parts. In the first part, differences between Turkish and French phonetics/ phonology systems and Pierre Bourdieu?s Habitus conception are explained. In the second part,we examined if the regional-cultural differences cause a problem in the pronunciation with therecordings we had done during readings.This study has proved that the students who had been raised in different regions andcultures have pronunciation problems because of their regional style of pronunciation whilelearning a foreign language.