Diyarbakır bölgesindeki kadınlarda HLA-E ve HLA-G gen polimorfizmi ile açıklanamayan tekrarlayan spontan düşük (RSA) arasındaki ilişki
Association between HLA-E and HLA-G gene polymorphism in unexplained recurrent spontaneous abortion (RSA) women in diyarbakir region
  1. Tez No: 1000554
  2. Yazar: VARDAN ALNANEA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Medical Biology, Genetics, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Diyarbakır' da Tekrarlayan gebelik kaypı (TGK) yaşayan hastalarda; HLA-G (HLA-G*0105N, HLA-G*0103, HLA-G*0104) ve HLA-E (HLA-E*0101, HLA-E*0103) allellerinin artan genetik riskleri açısından araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahaneleri Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Genetik Tanı Laboratuvarına tekrarlayan gebelik kayıpları tanısı ile gelen ve 46,XX kromozom kuruluşuna sahip hastalar değerlendirilmiştir. 100 bireyden oluşan hasta ve 100 sağlıklı bireyden oluşan kontrol gruplarından izole edilen DNA, PCR-RFLP teknikleri kullanılmıştır. HLA-E ve HLA-G gen polimorfizm analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hasta ve kontrol arasında HLA G*0105N, HLA-G*0103, HLA-E*0103 gen polimorfizm açısından istatistiksel bir fark saptanmadı (p>0,05). Hasta ve kontrol grupları arasında HLA-G*0104 ve HLA-E*0101 polimorfizmleri bakımından yapılan analizler sonucu istatiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p<0,05). Sonuç: Çalışmamızda elde edilen bilgilerin ışığında HLA-G0*104 ve HLA E*0101 gen polimorfizmleri ile tekrarlayan gebelik kayıpları arasında anlamlı bir korelasyon olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızın mevcut literatür bilgilerine göre ülkemizde HLA-G ve HLA-A ile TGK arasındaki ilişkiyi araştıran ilk çalışma olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the increased genetic risks of the HLA-G (HLA-G*0105N, HLA-G*0103, HLA-G*0104) and HLA-E (HLA-E*0101, HLA-E*0103) alleles in patients with recurrent spontaneous abortion (RSA) in Diyarbakir region. Material and Method: In this study, patients women who came to Dicle University, Faculty of Medicine Hospital, Medical Biology Department, Genetic Diagnosis Laboratory with a diagnosis of recurrent spontaneous abortion (RSA) and had 46,XX karyotype were evaluated. PCR-RFLP techniques were used for DNA isolated from patients and control groups. HLA-E and HLA-G gene polymorphism analyses were performed. Results: In our study, there was no statistical difference between the patient and the control groups in terms of HLA G*0105N, HLA-G*0103, HLA-E*0103 gene polymorphism (p>0,05). There was a statistically significant difference between the patient and control groups in terms of HLA-G*0104 and HLA-E*0101 polymorphism (p<0,05). Conclusion: Through the results obtained in our study, it is considered that there is a significant relationship between HLA-G0*104 ve HLA-E*0101 gene polymorphisms and recurrent spontaneous abortion. This study is the first to investigate the relationship between HLA-G and HLA-A and RSA in our country according to current literature information.