The Analysis of the speaking problems of the students in the English language teaching department at Ahmed Yasawi International Kazakh-Turkish University
Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümündeki öğrencilerin İngilizce konuşma sorunlarının incelenmesi
- Tez No: 189957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Konuşmayla ilişkili çok sayıda kavram ve faktör vardır: göstergebilim, edimbilim,konuşma, konuşma alt-yetenekleri, akıcılık, sohbet, diyalog, konuşma sırası alma,ünlemler, söz kesme, duraklama, poliloglar, telaffuz ve tonlama, ve uygunluk.Göstergebilim anlamların işaretlerle nasıl ifade edildiğini anlatan bilimdir. Edimbilim dilkullanımını ve konuşmacının ima ettiği anlamı içeren bilimdir. Akıcılık dilin hızlıca vekolayca kullanılmasıdır ve bir dili çok iyi konuşabilme kabiliyetidir. Sohbet, düşüncelerinve bilginin sesli kelimelerle karşılıklı aktarımı şeklinde tanımlanabilir. Bir konuşmasırasında, konuşma sırası alırken yardıma ve gerektiğinde durmaya ihtiyaç duyarız; bazenünlemler ve kesintiler gerekebilir. Bu yüzden, bu unsurlar geecekte yabancılarla iletişimkurabilecek öğrenciler tarafından kullanılmalıdır. Bunun için, öğrencilere alıştırmayaptırabilecek, öğrencileri motive edebilecek ve harekete geçirebilecek etkinlikler veimkanlar gereklidir. Tabii ki öğrencilere daha iyi bir konuşma için konuşmanıngereklerini yerine getirmelerini yardım edecek iyi rehberlerin de çok katkısı olacaktır.Bu çalışma Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi'ndeki İngilizceDili Eğitimi Bölümündeki Kazak öğrencilerin konuşma güçlüklerini belirlemeyi ve busorunları çözmek için olası çareleri önermeyi amaçlamaktadır. Bu sorunlarıtespit etmek için bir anket düzenlenmiştir. Anket birinci dönemin başlarında ilk vedördüncü sınıflardan karışık olarak 150 öğrenciye verilmiştir. Diğerlerinin anketleri gerialınamadığından sadece 57 öğrencinin cevapları dikkate alınmıştır. Çalışmanın sonunda,öğrencilere belirli konuşma becerileri kazandırmak için bazı öneri ve uygulamalarönerilmiştir.Elde edilen en önemli sonuçlar şöyledir: iyi bir konuşma kulübüne ihtiyaç vardır;ana dili İngilizce olan konuşmacılara gereksinim duyulmaktadır; özgün malzemeler vetiyatro faaliyetleri hazırlanmalı, teknoloji derslerle çok iyi bütünleştirilmelidir (DVD,VCD, İnternet ulaşımı, vb.); sınıf dışında da İngilizce alıştırmaları yapılmalı ve derslersırasında daima İngilizcenin kullanılması talep edilmelidir.
Özet (Çeviri)
There are a lot of concepts and factors related to speaking: semiotics, pragmatics,speaking, speaking sub-skills, fluency, conversation, dialogue, turn taking, interjections,interruption, pause, polylogues, pronunciation and intonation, and appropriacy. Semioticsstudies how meanings are communicated by signs; pragmatics deals with language useand the intended speaker meaning. Fluency is“smooth, rapid, effortless use of language”and the ability to speak a language very well. Conversation can be defined as the informalinterchange of thoughts and information by spoken words. During a conversation weneed some help to take turns, to pause when needed; sometimes exclamations andinterruptions are required. So, these items should be used effectively by students whomay communicate with foreigners in their future experiences. For this reason, activitiesand facilities which may make students practice, motivate and activate are needed. Ofcourse, effective guides who have the students to use the terms in speech in order tointeract easily will contribute a lot.The present study has attempted to explore the speaking problems ofKazakh students of the ELT Department at AYIKTU and aimed at suggesting possibleremedies to get rid of these problems. A questionnaire was used to find out the problems.It was given randomly at the beginning of the first semester to 150 students of four gradelevels. 57 students? answers were taken into consideration because only 57 studentsreturned the questionnaires. At the end of the study, some suggestions and implicationswere provided to help the students to achieve certain speaking skills.The most important results obtained are as follows: well-organized conversationclub is needed; native speakers are demanded; authentic materials and drama activitiesshould be designed; the technology should be very well integrated into lessons (DVD,VCD, Internet access, etc.), practice of English outside the classroom is desired, andconstant use of the English language during classes is highly wanted.