Cumhuriyet Dönemi tarih eğitimi anlayışının çocuk dergiciliğine yansımaları: Çalışkan Çocuk, Olgun Çocuk ve Küçük Adam örnekleri
Reflections of the understanding of history education in the Republican Era on children's magazine: Examples of Çalişkan Çocuk, Olgun Çocuk and Küçük Adam
- Tez No: 1000569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL NİHAN EROL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Eğitim ve Öğretim, History, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
17. yüzyılda ilk örnekleri görülen süreli yayın türlerinden biri olan dergiler, yayımlandıkları dönemde okuyucularına ışık tutmuş, toplumu yönlendirmiş ve geleceğin şekillenmesinde rol oynamışlardır. Günümüzde ise yayımlandıkları dönemin aydınlatılması bakımından tarihçilere çok önemli bir kaynak olmuşlardır. Tarih boyunca dergiciliğin gelişiminin irdelendiği bu çalışmada tarih eğitiminde çocuk dergilerinin taşıdığı işlev değerlendirme altına alınmıştır. Araştırmanın evrenini Cumhuriyet dönemi çocuk dergileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise Çalışkan Çocuk, Olgun Çocuk ve Küçük Adam dergileri oluşturmaktadır. Savaş yorgunu, genç nüfusunu önemli ölçüde kaybetmiş ve kurtuluş mücadelesi sonucunda yeni bir yönetim ile karşılaştığımız Cumhuriyet döneminde çocuklar, ülkenin geleceği olarak görülmüş, bu sebeple onların eğitimi de aynı oranda önemsenmiştir. Cumhuriyet dönemi çocuk dergilerinde didaktik anlayış göze çarpar, anlatılan hikayeler gerçek kişilerden ilham alınarak yazılmıştır. Çocukları makbul vatandaş olarak yetiştirme sürecinde bu tarihsel figürlerden yararlanılmıştır. İşte bu noktada, tarih eğitiminin araştırma sahasına giren dokümanlar üzerinde durduğumuz bu çalışma, nitel araştırma modeliyle gerçekleştirilmiş olup, elde edilen veriler doküman incelemesi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın problem cümlesi“1934-1935 yılları arasında yayımlanmış 3 dergi olan Çalışkan Çocuk, Olgun Çocuk ve Küçük Adam dergilerinde tarih eğitimi anlayışı nedir?”olarak belirlenmiş olup araştırmanın içeriğinde bu soruya akademik bir bakış açısıyla yanıt aranmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre Çalışkan Çocuk, Olgun Çocuk ve Küçük Adam dergilerinde ulus-devlet anlayışına yönelik olarak Türklük bilinci oluşturulmak istenmiş, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü ileri görüşlülükleri ve kahramanlıklarıyla ön plana çıkarılmıştır. İrdelenen dergilerin tümünün ana teması Türklerin tarih boyunca süregelen vi vatanseverlilikleri ve üstün meziyetleri üzerine inşa edilmiştir. Yine dergilerin tarih içerikli konulara sarılmasının bir önemli sebebi de Türk toplumunun zedelenen özgüvenini yeni nesillere tekrar kazandırılmasıdır. Ortak hafızaya dayalı güçlü bir milli bilinç oluşturulması hedeflenmiş, bu doğrultuda söz konusu duygular ve değerler çocuklara aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Magazines, one of the types of periodicals first seen in the 17th century, enlightened their readers during the period in which they were published, guided society and played a role in shaping the future. Today, they are a very important source for historians in terms of illuminating the period in which they were published. This study, which examines the development of magazine publishing throughout history, evaluates the function of children's magazines in history education. The universe of the research consists of children's magazines from the Republican era. The sample consists of the magazines Çalışkan Çocuk, Olgun Çocuk and Küçük Adam. In the Republican era, a period marked by war fatigue, significant loss of young population, and a new administration following the struggle for independence, children were seen as the future of the country, and their education was therefore given equal importance. A didactic approach is evident in Republican-era children's magazines, with stories inspired by real people. These historical figures were utilised in the process of raising children to become respectable citizens. At this point, this study, which focuses on documents that fall within the scope of history education research, was conducted using a qualitative research model, and the data obtained was analysed through document analysis. The research question is defined as 'What is the understanding of history education in the three magazines Çalışkan Çocuk, Olgun Çocuk and Küçük Adam published between 1934 and 1935?' and the content of the research seeks to answer this question from an academic perspective. According to the findings obtained as a result of the research, Çalışkan Çocuk, Olgun Çocuk, and Küçük Adam magazines sought to establish a sense of Turkishness in line with the nation-state concept, highlighting Mustafa Kemal Atatürk and İsmet İnönü for their foresight and heroism. The main theme of all the magazines examined was built on the Turks' patriotism and superior qualities throughout history. Another important reason for the viii magazines' focus on historical topics was to restore the damaged self-confidence of Turkish society to new generations. The aim was to create a strong national consciousness based on a shared memory, and in this direction, these feelings and values were conveyed to children.