Prostat kanseri lokal definitif tedavisi sonrası pelvik nodal rekürrenslerde kurtarma lenf nodu diseksiyonu ve patolojik sonuçların GA-68 PSMA PET BT/MRG ile korelasyonu
Salvage lymph node dissection in pelvic nodal recurrences after local definitive treatment of prostate cancer and correlation of pathological results with GA-68 PSMA PET CT/MRI
- Tez No: 1000568
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SİNAN SÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Prostat kanseri definitif tedavisi sonrası izleminde KLND uygulanan hastalara cerrahi öncesi çekilen Ga-68 PSMA PET BT/MRG'nin, metastatik lenf nodu tespitindeki tanısal değerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen 13 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalara primer tedavi olarak radikal prostatektomi uygulandığı ve tamamına postoperatif takiplerinde Ga-68 PSMA PET BT/MRG çekildiği görüldü. Hastaların 11'inde izole pelvik lenf nodu tutulumu saptandığı için, 2'sinde ise görüntüleme bulgusu olmaksızın yüksek klinik şüphe nedeniyle KLND uygulanmıştı. Pelvik lenf nodları her hasta için“sağ iliak ve obturator”,“sol iliak ve obturator”ve“presakral”olmak üzere 3 farklı bölgede gruplandı. Cerrahi öncesi görüntüleme ile cerrahi sonrası patoloji bulguları karşılaştırılarak, Ga-68 PSMA PET BT/MRG'nin lenf nodu bölgesi temelli duyarlılığı, özgüllüğü, PPD'si, NPD'si ve tanısal doğruluğu hesaplandı. KLND sonrası ortanca takip süresi 41 ay (20-63)'dı. Altı hastada (%46.1) cerrahiye biyokimyasal yanıt (PSA<0.2 ng/ml) alındığı ve postoperatif takip boyunca 13 hastanın (%100) tamamında sistemik tedavi (ADT, KT) veya pelvik RT ihtiyacı geliştiği görüldü. Preoperatif görüntülemelerde 13 hastadaki toplam 39 lenf nodu bölgesinin 15'inde tutulum izlenirken, bunların 13'ünde histopatolojik olarak metastatik lezyon vardı. Görüntülemelerde tutulum izlenmeyen 24 lenf nodu bölgesinin ise 4'ünde histopatolojik olarak metastatik lenf nodu mevcuttu. Ga-68 PSMA PET BT/MRG'nin duyarlılığı %76.4, özgüllüğü %90.9, PPD'si %88.6, NPD'si %83.3 ve doğruluk değeri %84.6 olarak saptandı. Prostat kanseri primer tedavi sonrası pelvik nodal rekürrenste KLND, seçilmiş hastalarda ve multimodal tedavinin bir parçası olarak kullanılmalıdır. Preoperatif Ga-68 PSMA PET BT/MRG patolojik lenf nodu tespitinde yüksek doğruluk oranları göstermektedir. Ancak duyarlılığı yeterince yüksek olmadığından lenf nodu metastazlarını dışlamak için cerrahinin yerini alabilecek yeterlilikte değildir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the diagnostic value of preoperative Ga-68 PSMA PET/CT and PET/MRI in metastatic lymph node detection in patients that underwent sLND during the follow-up after definitive treatment for prostate cancer. The data of 13 patients included in the study were analyzed retrospectively. The primary treatment of all patients was radical prostatectomy, and all of them underwent Ga-68 PSMA PET/CT or PET/MRI scan at follow-up. sLND was performed due to isolated pelvic lymph node involvement in 11 patients, and due to high clinical suspicion without imaging findings in 2 patients. Pelvic lymph nodes were grouped in 3 different regions for each patient as“right iliac and obturator”,“left iliac and obturator”and“presacral”. Lymph node-based sensitivity, specificity, PPV, NPV, and diagnostic accuracy of Ga-68 PSMA PET were calculated by comparing pre-surgical imaging and post-surgical pathology findings. The median (min-max) follow-up time after sLND was 41 (20-63) months. Biochemical response to surgery (PSA<0.2 ng/ml) was achieved in 6 patients (46.1%), and the need for systemic therapy (ADT, CT) or pelvic RT developed in all 13 patients (100%) during the postoperative follow-up. There were a total of 39 lymph node regions in 13 patients. Preoperative imaging showed involvement in 15 lymph node regions, of which 13 were histopathologically proven to be metastatic lesions. Imaging showed no involvement in 24 lymph node regions, whereas 4 of were histopathologically metastatic lesions. The sensitivity, specificity, PPV, NPV and diagnostic accuracy of Ga-68 PSMA PET for lymph node detection were 76.4%, 90.9%, 88.6%, 83.3% and 84.6%, respectively. sLND should be performed in selected patients with pelvic nodal recurrence after primary treatment of prostate cancer as a part of multimodal therapy. Preoperative Ga-68 PSMA PET/CT or PET/MRI shows high accuracy for detecting lymph node metastasis. However, since the sensitivity is relatively low, it may fall short for confidently excluding lymph node metastases, and thus cannot replace surgery yet.