Yabancı dil ağırlıklı lisesi ile Anadolu lisesi öğrencilerini üniversiteye giriş sınavında aldıkları puanlar bakımından karşılaştırılması
Comparison of the Anatolian high school students with the foreign language weighted high school students according to the points they got in the university entarance examination
- Tez No: 100057
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada, açılış amaçları ve müfredat programları aynı, öğrenci seçme sistemleri farklı olan Yabancı Dil Ağırlıklı liseler ile Anadolu liseleri öğrencilerinin öğrenci Seçme Sınavında aldıkları puanlar bakımından karşılaştırılması ve başarı düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. Betimsel nitelikte olan araştırmanın evrenini; Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı, yedi coğrafi bölgede bulunan resmi Anadolu liseleri ile Yabancı Dil Ağırlıklı liseler oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminde bu bölgelerden random olarak seçilen 183 Anadolu lisesinden 17173 öğrenci ve 183 Yabancı Dil Ağırlıklı liseden 16456 öğrenci yer almıştır. Araştırmada veri kaynağı olarak, 1999 Öğrenci Seçme Sınav sonuçları kullanılmış olup, karşılaştırmalar bu sınavdan alınan ÖSS-SÖZ, ÖSS-SAY ve ÖSS-EA puan türlerine göre yapılmıştır. Her iki lise türüne ait veriler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin ilgili birimlerinden ve ÖSYM'nin İnternetteki Web sitesinden (http://www.osvm.qov.tr) elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Bu çalışmada, Anadolu ve Yabancı Dil Ağırlıklı liselerin Öğrenci Seçme Sınavında aldıkları (ÖSS-SÖZ, ÖSS-SAY ve ÖSS-EA ) puanların ortalamaları arasındaki farkların istatistiksel bakımdan manidar olup olmadığı“t testi”ile test edilirken, lise türüne ve bölgelere göre karşılaştırmalar, Tek Yönlü Varyans analizi ile yapılmış, analiz sonucunda gruplar arası fark manidar ise farkın kaynağını bulmak için Scheffe testi uygulanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, Anadolu liseleri öğrencilerinin öğrenci seçme sınavından aldıkları (ÖSS-SÖZ, ÖSS-SAY ve ÖSS-EA) puanların Yabancı Dil Ağırlıklı lise öğrencilerinin puanlarından daha yüksek olduğu ve dolayısıyla daha başarılı olduklarını göstermiştir. Ayrıca bir yükseköğretim programına öğrenci yerleştirme oranları açısından yapılan karşılaştırma sonucunda da Anadolu liselerinin üniversiteye Yabancı Dil Ağırlıklı liselerden daha çok öğrenci yerleştirdiği belirlenmiştir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to compare the Student Selection Examination (ÖSS) points and the success levels of the students of the Anatolian Highschools and the Foreign Language Weighted Highschools which have the same opening aim and curriculum, but different student selection systems. The universe of this study was determined by taking the Anatolian Highschools and Foreign Language Weighted Highschools in the seven geographic regions of Turkey. 17173 students from the 183 Anatolian Highschools and, 16456 students from the Foreign Language Weighted Highschools were chosen as randoms for this study. The results of the 1999 Student Selection Examination were used as the datum source. The comparisons were made according to the Student Selection Examination verbal, Student Selection Examination quantitive and Student Selection Examination equally weighted points taken in the examination. The datum of both high school types were gathered from the those concerned units of The Student Selection and Placement Center (ÖSYM) and from the website in the internet. In this study the t-test was used to find out if there are significant differences between the means of the points which the students of Anatolian Highschools and Foreign Language Weighted Highschools got in the Student Selection Examination in all three pointing types. The One Way Variance Analyse was used to make comparisons according to the higschool types and regions. When the difference between the results of the analyse was significant, the Scheffee Test was applied. IV