Yabancı dil ağırlıklı lise, özel lise ve Anadolu lisesi son sınıf öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeyleri
Career maturity levels of last grade students in the Anatolia high schools, private high schools and foreign language oriented high schools
- Tez No: 81851
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA G. ERSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Özel Lise ve Anadolu Liselerine devam eden son sınıf öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeylerinin bazı değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evreni, 1997-1998 öğretim yılında Ankara İlindeki Anadolu Lisesi, Özel Lise ve Yabancı Dil Ağırlıklı Liselere devam eden son sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Örnekleme ise, seçkisiz (random) yöntemle 10 ayrı okula devam eden 259 kız ve 348 erkek, toplam 607 öğrenci alınmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında, bağımlı değişken olan mesleki olgunluk için“Mesleki Olgunluk Ölçeği”ve bağımsız değişkenleri belirlemek için de“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde“Çift Yönlü Varyans Analizi”“t-testi”uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi en az.05 olarak benimsenmiştir. Araştırmanın sonucunda, lise son sınıf öğrencilerinden aldıkları mesleki rehberlik yardımını yeterli görenlerin mesleki olgunluk düzeyleri bu yardımı yeterli görmeyenlerin mesleki olgunluk düzeylerine göre daha yüksek çıkmıştır. Okul türü, cinsiyet, ana-babalarının eğitimi, ana-babalarının sağ olma ve evlilik durumu ile ailelerinin gelir düzeyi değişkenleri açısından gruplar arasında, mesleki olgunluk düzeylerine ilişkin anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu araştırmada yeterli mesleki rehberlik hizmeti alan öğrencilerin mesleki olgunluk düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Böylece psikolojik danışmanların okullarda mesleki rehberlik hizmetlerini kaliteli ve yeterli bir şekilde yürütmelerinin önemi açığa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, career maturity levels of last grade students in the Anatolia High Schools, Private High Schools and Foreign Language- Oriented High Schools were examined in relation with some variables. The population of the research comprises of the last grade students in the Anatolia High Schools, Private High Schools and Foreign Language- Oriented High Schools in Ankara Province in 1997-98 school year. The sample consists of 607 students (259 girls and 348 boys) randomly selected from 10 different schools. The data was collected through the administration of the Career Maturity Inventory for career maturity which is the dependent variable and Personal Information Form for the determination of independent variables. Two ways analyses of variance and t-test were utilized. The level of significance was taken as.05. It was concluded that for the last grade high school students who perceived that the vocational guidance assistance they received in the school was sufficient, scored higher than the students who perceived them insufficient with regard to career maturity. It was found that in relation to school type, sex, family income level, education level, aliveness status and marital status of parents, there was no significant difference among the career maturity levels of groups. According to the results of the research, the high school students who received sufficient guidance services had higher scores related to career maturity level. Hence, the importance of giving qualified and sufficient services to students in schools was revealed.