The assessment of Chinese commercial diplomacy and investment in Africa: Nigeria case study
Afrika'da Çin ticari diplomasisinin ve yatırımın değerlendirilmesi: Nijerya vaka çalışması
  1. Tez No: 650157
  2. Yazar: ABDULLAHI HUSSEIN ADEN
  3. Danışmanlar: DR. UĞUR YASİN ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Çin ticari diplomasisi ve Nijerya'daki doğrudan yabancı yatırımları (DYY) araştırılmaktadır. Araştırma Soruları şunlardır; (i) Çin'de ticari diplomasinin değişen arka planı nedir? (ii) Çin ticari dplomasisinin kurumsal yapısı nedir? (iii) Çin neden Afrika'da yatırım yapmayı tercih etmektedir? ve (iv) Çin'in Nijerya'daki ticari diplomasisinin fırsat ve zorlukları nelerdir? Çalışmada nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Çin ve Afrika arasındaki ikili ticaret, 16 yıl öncesine kadar istikrarlı bir şekilde genişlemiştir. 2018'de, Afrika'dan Çin'e en büyük ihracatçı, Güney Afrika ve Kongo Cumhuriyeti'nin ardından Angola oldu. 2018'de, Nijerya ve Mısır'ın ardından Çin mallarının en büyük alıcısı Güney Afrika olmuştur. Çalışma, Nijerya'ya DYY girişlerinin gelişimini hızlandırmak için iki ülke arasındaki politik ilişkilerin iyileştirilmesi gerektiğini, Çin'in ise Nijerya'nın endişelerini gidermek için politikalarını emperyal bir süreçten uzak tutması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This paper investigates Chinese commercial diplomacy and investment in Nigeria. The research questions are: (i) What are the changing mentalities of Commercial Diplomacy in China? (ii) What is the institutional structure of Chinese commercial diplomacy? (iii) Why China choose to invest in Africa? and (iv) What are the opportunities and challenges of China's commercial diplomacy in Nigeria? The study employed qualitative research techniques. The bilateral trade between China and Africa has been consistently expanding for as far back as 16 years. The biggest exporter to China from Africa was Angola, trailed by South Africa and The Republic of Congo. The study concludes that Nigeria-China bilateral trade has stayed low particularly before the consenting to two-sided trade arrangement. The study recommends that Nigerian ought to consider to improve speculation connection between the two nations to quicken the development of the FDI inflows, the legislature should attempt to draw in remote ventures from China to segments, China needs to adjust its policies to assuage concerns of Nigeria.