Hastanelerde çalışan hekimlerin dil ve konuşma terapistlerinin yutma terapisindeki rolleri hakkındaki farkındalıklarının incelenmesi: Erzurum ili örneklemi
An examination of the awareness of doctors working in hospitals regarding the roles of speech and language pathologist in swallowing therapy: The case of Erzurum
- Tez No: 1000594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE NUR SARIYER TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın konusu Erzurum ilinde kamu hastanelerinde çalışan hekimlerin DKT'lerin disfajinin (yutma bozukluklarının) tanı ve tedavisindeki rollerine ilişkin farkındalıkları olarak belirlenmiştir. Bölgede çevre illerden çok yüksek oranda hasta sevki alan Erzurum'dan katılımcılara yer vermesiyle alan yazındaki açık kalan bölgesel boşluğu doldurmayı amaçlamıştır. Bu amaçla Erzurum'da kamu hastanelerinde çalışan hekimlerin DKT'lerin disfajinin tanı ve tedavisindeki rollerine ilişkin bilgilerini, konu hakkındaki tutumlarını ve uygulama pratiklerini ve kurumda çalışan DKT'lerin konuya yönelik davranışlarını araştırmaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemi kullanılarak tasarlanmış olup, betimsel ve ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Örneklem belirleme yöntemi olarak amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Ölçme aracı olarak 'Doktor Farkındalık Anketi' alanyazın ve uzman görüşleri neticesinde revize edilerek ve farklı bir başlıkla kullanılmıştır. Bulgulara göre, hekimlerin DKT'lerin yutma terapisindeki rollerine ilişkin bilgi, tutum ve uygulama düzeylerinin birbirinden belirgin biçimde farklılaştığını ve genel olarak yetersiz olduğunu ortaya koymuştur. Hekimlerin DKT'ye yönelik tutumlarının görece olumlu olmasına rağmen, klinik uygulamalara ilişkin bilgi ve yönlendirme süreçlerinin oldukça sınırlı olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçları hekimlerin DKT'nin disfajinin yönetimindeki birincil rolüne ilişkin farkındalıklarının artırılmasının, tanı ve tedavi süreçlerinin optimize edilmesi açısından önemli olduğunu göstermektedir. Bu değerlendirme, kurum içi eğitimlerin güçlendirilmesi, mesleklerarası iletişimin artırılması ve yapılandırılmış klinik protokollerin geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study determined the awareness of physicians working in public hospitals in Erzurum regarding the role of speech-language pathologist (SLP) in the diagnosis and treatment of dysphagia (swallowing disorders). By including participants from Erzurum, which receives a very high number of patient referrals from surrounding provinces, the study aimed to fill a regional gap in the literature. To this end, it investigates the knowledge of physicians working in public hospitals in Erzurum regarding the role of SLP in the diagnosis and treatment of dysphagia, their attitudes towards the subject, their practice, and the behavior of SLP working in the institution towards the subject. The study was designed using quantitative research methods and conducted using a descriptive and correlational survey model. Purposeful sampling was used as the sample selection method. The 'Doctor Awareness Questionnaire' was revised based on the literature and expert opinions and used as a measurement tool under a different title. The findings revealed that physicians' knowledge, attitudes, and practice levels regarding their roles in swallowing therapy for SLPs differed significantly from one another and were generally inadequate. Although physicians' attitudes toward SLP were relatively positive, their knowledge and guidance processes regarding clinical practices were found to be quite limited. The study results indicate that increasing physicians' awareness of the primary role of SLP in dysphagia management is important for optimizing diagnosis and treatment processes. This assessment highlights the need to strengthen in-house training, improve interprofessional communication, and develop structured clinical protocols.