Transformation to sustainability of the logistic sector with industry 4.0 technologies: A content analysis
Lojistik sektörünün sürdürülebilirlik için endüstri 4.0 teknolojileriyle dönüşümü: Bir içerik analizi
- Tez No: 672680
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN MADRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Endüstri Devrimleri ile birlikte ortaya çıkan, günümüzde de önemini arttırarak devam ettiren üretim ve tüketim süreçlerinin ekosistemler üzerindeki etkisi konusu küresel boyutta ele alınan önemli bir konudur. Bu döneme Antroposen - insan çağı- denmesine neden olan bu büyük olumsuz etkileri tersine çevirme farkındalığı da günümüzün en önemli vizyonu olmuştur. Ülkeler bu ekosistemlerin sürdürülebilir hale getirilebilmesi için gerekli dönüşümleri yapabilmek adına çözümler aramaktadırlar. Önceki yıllarda sadece çevresel boyutu ele alınan sürdürülebilirlik konusu günümüzde artık daha bütüncül bir bakış açısıyla ekonomik ve sosyal boyutları da dahil edilerek incelenmektedir. Bu noktada işletmelerin çevresel, sosyal ve ekonomik boyutları ele alarak sürdürülebilir kalkınma amaçlarını gerçekleştirebilmek için verdiği çabalar oldukça kıymetlidir. Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz Endüstri 4.0 teknolojileri de işletmelerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda dönüşümlerine dahil edebilecekleri teknolojileri içermektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda, Endüstri 4.0 teknolojileri ile bir dönüşüm içerisinde olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma yapılırken özellikle bir çok süreçte ve faaliyetlerinde sürdürülebilirliğe etkisi olduğu düşünülen lojistik sektörü odak olarak seçilmiştir. Sürdürülebilir kalkınma odaklı lojistik süreçlerdeki teknolojik dönüşümü anlayabilmek için vii içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizinde firmaların Sürdürülebilirlik Raporları, rapor yayınlamayan firmaların ise web sitelerinde yer alan basın bültenleri, haberler ve duyurular sayfaları incelenerek ilgili dönüşümün boyutu araştırılmıştır. ATLAS.ti programı ile incelenen veriler sonucunda elde edilen sonuç firmaların Endüstri 4.0 teknolojileri ile bir etkileşim içerisinde oldukları, konuşma dillerinde bir farkındalığın olduğu, fakat bu etkileşimin henüz daha başlangıç seviyesinde olduğudur.
Özet (Çeviri)
The effect of production and consumption processes on the ecological environment, which emerged with the Industrial Revolution and continues to increase in importance today, is an important issue that is dealt with globally. The awareness of reversing these great negative effects that caused this period to be called the Anthropocene - the human age- has also been the most important vision of today. Countries are now looking for solutions to make the necessary transformations to make these processes sustainable. The issue of sustainability, which was dealt with only the environmental dimension in previous years, is now being examined with a more holistic perspective, including economic and social dimensions. At this point, the efforts of enterprises to achieve sustainable development goals by addressing environmental, social and economic dimensions are very valuable. Industry 4.0 technologies, which we have heard frequently recently, include technologies that businesses include in their transformation in line with sustainable development goals. The purpose of this study, while performing its activities in line with the objectives of sustainable development of enterprises in Turkey, is to investigate whether a transformation in the industry 4.0 technologies. While conducting the research, the logistics sector, which is thought to have an impact on sustainability in many processes, was chosen as an example. Content analysis method was used to understand the technological transformation in sustainable development oriented logistics processes. In the content analysis, the Sustainability Reports of v the companies and the press releases, news and announcements pages on the websites of the companies that do not publish reports were examined and the dimension of the relevant transformation was investigated. The result obtained as a result of the data analyzed with the ATLAS.ti program is that companies in an interaction with Industry 4.0 technologies have an awareness in their discourse, but this interaction is still at the beginning level.