Farklı materyaller ile üretilen multi-unit abutment destekli restorasyonlarda konnektör kesit alanının kırılma direncine etkisi
The effect of connector cross-sectional area on fracture resistance in multi-unit abutment supported restorations fabricated with different materials
  1. Tez No: 1000613
  2. Yazar: HELİN GER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT EMRE ÖZKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı multiunit abutment üzerine CAD-CAM sistemi kullanılarak üretilen posterior üç üyeli zirkonya (Upcera ST Color), PEEK (Juvora) ve kompozit rezin ( Trinia) materyallerinden oluşan alt yapı restorasyonlarının farklı konnektör kesit alanlarındaki kırılma dayanımlarını in-vitro olarak araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, CAD/CAM sistemi kullanılarak EXOCAD yazılımında restorasyonlar tasarlandı ve kazıyıcı cihazda üretimi yapıldı. Üç farklı materyalden üretilen restorasyonlar, konnektör boyutları (yükseklik x genişlik); 3x4 (12 mm2) ve 4x4 (16 mm2) olmak üzere iki farklı tasarım ile alt gruba ayrıldı. Her grupta 11 adet olmak üzere toplam 66 adet alt yapı üretildi. Kırılma dayanımının değerlendirilmesi amacıyla iki multiunit abutment analoğu, aralarındaki mesafe 12 mm olacak şekilde akrilik blok içerisine yerleştirildi. Tüm örnekler universal test cihazında dayanımları ölçülmek üzere kırılma testine tabi tutuldu. Elde edilen sonuçlara göre verilerin normal dağılım varsayımı Shapiro-Wilk testi ve varyans homojenliği Levene testi ile incelendikten sonra, varsayımların sağlanmaması nedeniyle Robust iki yönlü varyans analizi uygulanarak değerlendirildi; anlamlı farklılıklara ait ikili karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmeli Yuen's testi ile yapıldı. Ortalama kırılma dayanımı değerleri üç üyeli zirkonya örneklerde; 1148 N (12 mm2) ve 1323 N (16 mm2), trinia örneklerde; 1024 N (12 mm2) ve 1313 N (16 mm2), PEEK örneklerde ise; 1287 N (12 mm2) ve 1462 N (16 mm2) bulunmuştur. 12 mm2 ve 16 mm2 kesit alanları arasında kırılma dayanımı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır (p=0.001). Konnektör kesit alanının artması kırılma dayanımını anlamlı derecede arttırmıştır. Zirkonya, Trinia ve PEEK materyalleri arasında kırılma dayanımı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p=0.001). Bu farklılık özellikle Trinia ve PEEK materyallerinde kırılma dayanımı değerleri arasında gözlemlenmiştir. PEEK materyalinin kırılma dayanımı ortalama değeri trinia materyaline göre anlamlı düzeyde daha yüksek elde edilmiştir. Zirkonya örnekler ise kırılma dayanımı ortalama değerleri Trinia ve PEEK grupları ile istatistiksel olarak benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Bu çalışma sonuçlarına göre tüm grupların ortalama kırılma dayanımı değerleri her iki konnektör kesit alanında da posterior bölgede görülen fizyolojik çiğneme kuvvetlerini karşılayabilecek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate in vitro the fracture resistance of posterior three-unit framework restorations made of zirconia (Upcera ST Color), PEEK (Juvora), and composite resin (Trinia), produced with CAD-CAM systems on multi- unit abutments, with different connector cross-sectional areas. For this purpose, restorations were designed using EXOCAD software and manufactured with a milling device. The restorations produced from three different materials were divided into two subgroups according to connector dimensions (height × width): 3 × 4 mm (12 mm2) and 4 × 4 mm (16 mm2). A total of 66 frameworks were produced, with 11 specimens in each subgroup. To evaluate fracture resistance, two multi-unit abutment analogs were placed in an acrylic block with a 12 mm distance between them. All specimens were subjected to fracture testing using a universal testing machine. After the assumption of normal distribution was tested with the Shapiro-Wilk test and variance homogeneity with the Levene test, robust two-way ANOVA was applied due to unmet assumptions; pairwise comparisons of significant differences were performed using Bonferroni-adjusted Yuen's test. The mean fracture resistance values were found to be 1148 N (12 mm2) and 1323 N (16 mm2) for zirconia specimens; 1024 N (12 mm2) and 1313 N (16 mm2) for Trinia specimens; and 1287 N (12 mm2) and 1462 N (16 mm2) for PEEK specimens. A statistically significant difference was found between the fracture resistance values of 12 mm2 and 16 mm2 connector cross-sectional areas (p = 0.001). Increasing the connector cross-sectional area significantly increased fracture resistance. A statistically significant difference was also observed between the fracture resistance values of zirconia, Trinia, and PEEK materials (p = 0.001).This difference was particularly evident between Trinia and PEEK. The mean fracture resistance of PEEK was significantly higher than that of Trinia. Zirconia specimens showed statistically similar fracture resistance values to both Trinia and PEEK groups. According to the results of this study, the mean fracture resistance values of all groups, at both connector cross-sectional areas, were sufficient to withstand the physiological chewing forces encountered in the posterior region.