Mescidi-i Aksa'daki süslemeleri ve mimarinin takıya yansıması
The effect of the decorations and architecture in al- Aqsa Mosque on jewelry design
- Tez No: 1000649
- Danışmanlar: DR. LEYLA ULUSMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Takı Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Mescid-i Aksa, dini kutsallığı yanında bir sanat ve mimari başyapıt olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık 200 simgevi yapıyı içeren Mescid-i Aksa, binalar, kubbeler, minareler, kapılar, teraslar, nişler, revaklar vb. gibi farklı zamanlarda inşa edilmiş ve yerleştirilmiş yapıları içermektedir. Bu anıtların en önemli özelliği, hala ayakta duran dikkatle yazılmış ve oyma sanatsal süslemelerdir. Halifeler, şehzadeler ve Müslüman liderler, İslam'ın çeşitli dönemlerinde bu süslemeleri uygulamak için birbirleriyle yarışmışlardır. Müslümanlar, camiler özellikle söz konusu olduğunda, yerin kutsallığını yüceltmek amacıyla süsleme sanatına, mimariye ve kitabelere doğal olarak ilgi duymaktadır. Mescid-i Aksa, geometrik şekillerin, aerodinamik formların, çizgilerin, renklerin ve Arap kaligrafisinin çeşitli türlerinin özenle uygulandığı birçok süslemeyi barındırmaktadır. Bazı tasarım ve kuyumculuk firmaları genellikle dekorasyon ve özel olarak Mescid-i Aksa süslemeleri üzerinde İslam sanatına ait yazı ve desenleri kullanmaktadır. Bu çalışma, Mescid-i Aksa süslemelerinin ve mimarisinin takı tasarımına nasıl yansıdığını incelemeyi ve bu süslemelerin takı tasarımındaki etkisini izlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmacı, konuyla ilgili önceden yazılanları gözden geçirerek, analiz ve bağlantı kurarak analitik-betimsel bir yaklaşım izlemiştir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Mescid-i Aksa'nın mekânsal özellikleri, uluslar ve medeniyetler arasındaki değişimler ve diğer yapılar arasındaki farklılıkları ve süslemeleri incelenecektir. İkinci bölüm, mücevher tasarımının mimari üzerindeki etkisini tarihsel olarak incelenmesini kapsamaktadır. Üçüncü bölümde ise, Mescid-i Aksa süslemelerinin takı tasarımı kalıplarına nasıl yansıtılabileceği ve Mescid-i Aksa'nın motiflerini, çizgilerini, şekillerini, renklerini ve özelliklerini yansıtan desenler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Al-Aqsa Mosque is considered a masterpiece of art and architecture in addition to its religious holiness. Al-Aqsa Mosque includes nearly 200 monuments, built and placed at different time periods, including buildings, domes, minarets, doors, terraces, niches, boaks, arcades... and others. The most important feature of these monuments is the carefully planned and engraved artistic decorations, which we now find still standing in the mosque, and the caliphs, princes and Muslim leaders throughout the different Islamic eras raced to implement them in order to bless the sanctity of the place, in addition to the fact that Muslims are naturally interested in the art of decoration, architecture and inscriptions, especially when it comes to mosques. And because Al-Aqsa Mosque contains many decorations that were carefully written by skilled hands in which geometric shapes, flowing shapes, lines, colors and Arabic calligraphy of all kinds were carefully adapted. Some designers and jewelry companies have projected inscriptions and designs of Islamic art in decoration in general and Al-Aqsa Mosque motifs in particular on their designs and the pieces of jewelry they produce. This study aims to trace the reflection of the decorations and architecture of Al-Aqsa Mosque on the art of jewelry design, and to monitor the projection of these motifs in jewelry design. In this study, the researcher followed the descriptive analytical approach, by reviewing what was previously written on the subject of the study, and subjecting it to analysis and linkage. This research is divided into three sections; the first section is related to Al-Aqsa Mosque and its spatial nature, the changes that have occurred as a result of the succession of nations and civilizations on it, and its features and patterns of decoration that distinguish it. The second section, studying the history of the influence of jewelry design on architecture. The third section, studying the possibility of projecting the decorations of Al-Aqsa Mosque on the patterns of jewelry design, and presenting patterns that dropped the decorations, lines, shapes, colors and landmarks of Al-Aqsa Mosque in their design.