Grup içi finansal hizmetlerin vergilendirilmesi
Taxation of intra-group financial services
  1. Tez No: 1000650
  2. Yazar: AYLİN ARMAĞAN GARİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA EKMEKCİ ÇALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çok uluslu grup şirketlerinin karmaşık mülkiyet ve kontrol ağları, sınır ötesi mal, hizmet ve sermaye akımlarının olağanüstü artışıyla birleştiğinde, vergi matrahının aşındırılması ve kârın düşük vergili rejimlere kaydırılması için elverişli bir zemin oluşmaktadır. Bu çalışma, grup şirket (şirketler topluluğu) bünyesinde finansman sağlamak amacıyla girişilen grup içi finansal hizmetleri, vergi hukuku bakımından uluslararası rehberler ve Türk hukuku bağlamında bütüncül olarak incelemektedir. Çalışmanın konusunu oluşturan grup içi finansal hizmetler, grup şirketin kendi kendini finanse etmesi için sağlanan finansal araçları ifade etmektedir. Çalışma, ana ticari faaliyet konusu bankacılık ya da sigortacılık olmayan grup şirketlerinin birbirlerine doğrudan finansman ya da finansman aracılığı sağlama faaliyetlerini ele almaktadır. Bu kapsamda grup içi borçlanmalar, grup içi kredi aktarımları, teminat ilişkileri, nakit havuzu uygulamaları ve riskten korunma işlemleri incelenmiştir. Grup içi finansal hizmetlerin doğru nitelendirilmesi ve bu hizmetler dolayısıyla yaratılan vergi kaybının önlenmesi bakımından dünyada pek çok farklı çözüm mekanizmasının işletildiği görülmektedir. Grup içi finansal hizmetler yapıları gereği iki geniş çaplı önleme mekanizmasının ortasında kalan bir konudur. Zira bu hizmetler, ilişkili kişiler arasında gerçekleşmesi bakımından transfer fiyatlandırması düzenlemeleri, yarattıkları borç finansmanı bakımından ise örtülü sermaye kuralları kapsamında ele alınmıştır. Çalışmada öncelikli olarak dünyada uygulanmakta olan tek taraflı önleme mekanizmaları ve çok taraflı çözüm önerileri irdelenmiştir. Daha sonra Türk vergi hukukunda yer alan hükümlere yer verilmiş, uygulamada hukuki sorun yaratan hususlar ile hukuki boşluklar tespit edilmiştir. Bu çalışmanın vardığı sonuç, grup içi finansal hizmetlere yönelik vergi incelemelerinde hizmetin niteliğinin tespitinin, emsal bedellere uygunluk ilkesi ve Türk vergi hukukunda genel kötüye kullanım karşıtı kural olan VUK m.3/-1 hükmü ışığında yapılması gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
The complex ownership and control networks of multinational group companies, when combined with the extraordinary increase in cross-border flows of goods, services, and capital, create a favorable environment for the erosion of the tax base and the shifting of profits to low-tax jurisdictions. This study examines intra-group financial services undertaken for the purpose of providing financing within a group company from the perspective of tax law, in a holistic manner, within the framework of international guidance and Turkish law. The intra-group financial services that constitute the subject matter of this study refer to the financial instruments provided for a group company to finance itself internally. The study addresses the activities of group companies whose principal commercial activity is not banking or insurance, in providing one another with direct financing or intermediary financing. Within this scope, intra-group borrowings, intra-group credit transfers, guarantee relationships, cash pooling practices, and hedging transactions are examined. It is observed that many different solution mechanisms are employed around the world in order to ensure the proper characterization of intra-group financial services and to prevent the tax loss arising from such services. By their nature, intra-group financial services fall at the intersection of two broad preventive mechanisms. Indeed, insofar as these services take place between related parties, they have been addressed within the scope of transfer pricing regulations, while, insofar as they create debt financing, they have also been addressed under thin capitalization rules. In the study, the unilateral preventive mechanisms applied around the world and multilateral solution proposals are first examined. Thereafter, the provisions contained in Turkish tax law are addressed, and the issues that create legal problems in practice, together with legal gaps, are identified. The conclusion reached by this study is that, in tax audits concerning intra-group financial services, the determination of the nature of the service must be made in the light of the arm's length principle and Article 3/1 of the Tax Procedure Law, which constitutes the general anti-abuse rule under Turkish tax law.