Sakarya ilindeki yemek ve beslenme biçimlerindeki değişimin sosyolojik teoriler açısından incelenmesi
An investigation of the change in food and nutrition styles in Sakarya in terms of sociological theories
  1. Tez No: 811151
  2. Yazar: EVREN EMİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KARAÇALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmada toplumun beslenme ve beslenme tarzlarındaki değişimin sosyolojik yaklaşımı incelenmiştir. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı, yemek ve beslenmenin çalışma alanını sosyolojiye indirgemektir. Araştırma nitel boyutta yapılmıştır. Araştırmaya Sakarya ilinde ikamet eden 52 kişi katılmıştır. Katılımcılara uzman görüşleri alınarak geliştirilen 2 bölümden oluşan açık uçlu görüşme sorularını içeren formlar ile bilgi toplama aracı uygulanmıştır. Görüşme formlarının birinci bölümünde 19 sorudan oluşan kişisel bilgi formu; ikinci bölümde ise 10 sorudan oluşan görüşme soruları yer almıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; 4 tema, 14 kategori ve 40 koda ulaşılmıştır. Bununla birlikte yemeğin geçmiş ve şimdiki sosyolojik serüven yolculuğunda, bireylerin yeme-içme tercihlerindeki geçmiş ve şimdiki deneyimler arasındaki değişimin devam ettiği görülmektedir. Ayrıca bireylerin kişisel tercihleri ile yemek ve beslenme arasındaki ilişkinin yemeğin kişisel tercihler serüveninde olduğu düşünülmektedir. Son olarak bireylerin ev ortamı ile dış ortam arasında beslenme ve yeme davranışlarında meydana gelen değişikliklere ve farklı tatlara sahip ev ortamında bulunmaya karşı bir direnç gösterdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the study, the sociological approach of the change in the food and nutrition styles of the society was examined. From this point of view, the aim of the study is to reduce the study area of food and nutrition to sociology. The research was conducted in a qualitative dimension. 52 individuals residing in Sakarya province participated in the research. An information collection tool consisting of 2 parts, which was developed by taking expert opinions, was applied to the participants. In the first part of the information collection tool, a personal information form consisting of 19 questions; In the second part, there were interview questions consisting of 10 questions. Content analysis was used to analyze the data. According to the findings of the research; 4 themes, 14 categories and 40 codes were reached. However, it is seen that the change in the eating-drinking preferences of individuals between past and present experiences continues in the sociological adventure journey of the past and present of food. In addition, it is thought that the relationship between the personal preferences of individuals and food and nutrition is in the journey of food's personal preferences adventure. Finally, it can be said that individuals show a resistance to the changes in nutrition and eating behaviors between home environment and outdoor environment and being in a home environment with different tastes.